Trwa ładowanie...

Białoruś: Stanisław Szuszkiewicz i Aleksander Łukaszenka o Nelsonie Mandeli

Były przewodniczący Rady Najwyższej niepodległej Białorusi Stanisław Szuszkiewicz ocenił, że jego kraj jeszcze nie ma swojego Nelsona Mandeli. Za przykład dla polityków uznał Mandelę prezydent Alaksander Łukaszenka.

Share
Białoruś: Stanisław Szuszkiewicz i Aleksander Łukaszenka o Nelsonie Mandeli
Źródło: AFP, Fot: Siphie Sibeko
dqedu0p

- Jest nam potrzebny nasz białoruski Mandela. Ale na razie go nie ma - oświadczył Szuszkiewicz w rozmowie z Radiem Swaboda. - To wyjątkowy człowiek i przykład niewiarygodnej mądrości, którą wykazał się po 27 latach przebywania w więzieniu. To po prostu cud, że był taki człowiek - podkreślił.

Szuszkiewicz był przewodniczącym Rady Najwyższej Białorusi w latach 1991-94. Jako przywódca Białorusi w grudniu 1991 r. wraz z prezydentami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, podpisał porozumienie białowieskie w sprawie likwidacji ZSRR.

dqedu0p

Kondolencje z powodu śmierci Mandeli przekazał prezydentowi RPA Jacobowi Zumie prezydent Alaksander Łukaszenka, który także akcentował mądrość tego - jak zaznaczył - "legendarnego bojownika o wolność, równość i prawa człowieka".

"Jego wierność ideałom sprawiedliwości i humanizmu oraz niespotykana mądrość działacza państwowego zawsze będą przykładem dla polityków całego świata" - napisał Łukaszenka w liście do Zumy.

dqedu0p

Podziel się opinią

Share
dqedu0p
dqedu0p
Więcej tematów