Białoruś. Protesty w Mińsku. Brutalne starcia milicji z demonstrantami, setki zatrzymanych
Protesty na Białorusi trwają. W niedzielę demonstranci zebrali się m.in. w Mińsku, gdzie kilka dni temu doszło do śmiertelnego pobicia aktywisty Ramana Bandarenki. Manifestacje próbowały brutalnie rozgonić siły OMON-u. Na liście zatrzymanych dzisiaj jest już ponad 900 osób.
15.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 09:40
Artykuł aktualizowany.
Najnowsze informacje dotyczące niedzielnych protestów przekazało centrum praw człowieka Wiasna. Na zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej liście zatrzymanych widnieje już ponad 900 nazwisk. Większość osób została ujęta w Mińsku, ale także m.in. w Grodnie, Mohylewie i Witebsku. Spis jest na bieżąco uaktualniany.
Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) podało, że wśród zatrzymanych jest kilkunastu dziennikarzy.
Protestujący zebrali się w Mińsku m.in. na Placu Przemian. To właśnie tam w środę wieczorem zamaskowana grupa mężczyzn pobiła młodego działacza Ramana Bandarenkę. Ciężko ranny aktywista został następnie przewieziony na komisariat, z którego trafił do szpitala. Jego życia nie udało się uratować.
Białoruś. Protesty w całym kraju
W niedzielę białoruskie media potwierdziły, że milicjanci do tłumienia protestów w Mińsku używają granatów hukowych. Wykorzystanie środków specjalnych potwierdziła rzeczniczka MSW Białorusi Wolha Czemadanawa.
Do walki z protestującymi milicja stosować ma też gaz łzawiący i gumowe kule. Nagrania ukazujące brutalność funkcjonariuszy OMON-u udostępniane są w mediach społecznościowych.
"To druzgocące. Wojska Łukaszenki używają nieproporcjonalnej siły wobec pokojowo nastawionych obywateli" - napisał na Twitterze białoruski dziennikarz Franak Wiaczorka, podkreślając, że "Białoruś potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej i szybkiej reakcji politycznej".
Po godz. 15. portal TUT.By przekazał, że białoruska policja usunęła zgromadzonych na Placu Przemian w Mińsku. "Oczyszczenie" terenu miało zająć zaledwie 9 minut. Poinformowano, że zatrzymanych demonstrantów jest tak dużo, że nie mieszczą się oni w więźniarkach.
W niedzielę po południu na placu byli już ponoć tylko funkcjonariusze reżimu, którzy usuwali kwiaty, znicze i plakaty, jakie przynieśli ze sobą manifestanci, aby uczcić pamięć zabitego Ramana Bandarenki.
Zobacz też: Kaja Godek z nową inicjatywą. Leszek Miller przestrzega PiS