Trwa ładowanie...
d2jedz7
Dziennik PolskiZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bezzałogowe motoszybowce będą strzec polskich granic

Do ścigania przemytników będą wykorzystywane nowoczesne lekkie motoszybowce obserwacyjno-rozpoznawcze Straży Granicznej - informuje "Dziennik Polski". Na razie do Polski trafią w wersji załogowej, ale szybko będzie je można przystosować do lotów bezzałogowych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bezzałogowe motoszybowce będą strzec polskich granic
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d2jedz7

Mogą przebywać w powietrzu nawet 10 godzin. Do startu zawsze używają silnika, ale potem są zdolne poruszać się bezszelestnie. A co najważniejsze, w czasie rzeczywistym przekazują do bazy to, co podpatrzy ich aparatura optyczna. I to zarówno w dzień, jak i w nocy. Taką korzyść z dwóch zakupionych w Niemczech motoszybowców Stemme ASP S15 będzie miała Straż Graniczna. Prawdopodobnie już wiosną 2015 r. rozpoczną one patrolowanie granicy Polski z Federacją Rosyjską i Ukrainą. A tym samym zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Na początek oba motoszybowce trafią do byłej bazy Wydziału Lotniczego Bieszczadzkiego Oddziału SG na lotnisku w Jasionce koło Rzeszowa. Drugi ma docelowo bazować na lotnisku Białystok-Krywlany, ale najpierw musi tam powstać betonowy pas startowy. Rozpiętość skrzydeł motoszybowca Stemme ASP S15 wynosi 18 m, zaś długość kadłuba około 8,5 m. Jego maksymalna prędkość przelotowa to 210 km/h.

Za dwa samoloty SG zapłaciła prawie 23 mln zł. Pieniądze pochodziły z Funduszu Granic Zewnętrznych UE.

d2jedz7

Podziel się opinią

Share

d2jedz7

d2jedz7
Więcej tematów