Trwa ładowanie...

Bezpieczeństwo na drogach poprawia się ... dzięki dzieciom

Oprócz lepszego stanu dróg na poprawę bezpieczeństwa wpływ mają też liczne akcje społeczne. Według ekspertów najskuteczniejsze są te skierowane do najmłodszych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Bezpieczeństwo na drogach poprawia się ... dzięki dzieciom
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d2mbijk

Jeszcze w 2004 r. w ponad 50 000 wypadków drogowych zginęło prawie 6 tys. osób, a w 2013 r. - niecałe 3,5 tys. osób w 35 000 kraks - wynika ze statystyk policji.

Jest to związane ze znaczną poprawą infrastruktury drogowej, ale też akcjami społecznymi policji, organizacji pozarządowych - mówi Ryszard Fonżychowski, prezes Stowarzyszenia Droga i Bezpieczeństwo, które organizuje m.in. kampanie edukacyjne w szkołach.

d2mbijk

Jeśli ludzie nauczą się zachowywać na drodze lekkomyślnie, to trudno to zmienić; znacznie prostsza jest edukacja u podstaw - tak wyjaśnia, dlaczego większość akcji jest skierowana do dzieci.

Także rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Skołowski mówi, że takie akcje społeczne są skuteczne.

"Ale ich oddziaływanie trudno pokazać w liczbach. W ten sposób wpływamy na kształtowanie mentalności ludzi, a tego typu zmiany są zawsze najtrudniejsze. Bo nawet najbardziej restrykcyjne prawa bez profilaktyki mają słabą skuteczność" - wskazuje policjant.

d2mbijk

Podziel się opinią

Share
d2mbijk
d2mbijk
Więcej tematów