Trwa ładowanie...
d1mf36f
d1mf36f
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
ukraina

"Bez Polski UE nie zainteresowałaby się Ukrainą"

Gdyby Polska nie była członkiem Unii
Europejskiej, to ostatnie wydarzenia na Ukrainie nie stałyby
się przedmiotem zainteresowania UE - uważa eurodeputowany do
Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk (PSL).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1mf36f

Ze względu na to, że w skład UE wchodzą dawne państwa kolonialne, jej zainteresowanie sprawami byłych kolonii jest większe niż tym, co się dzieje choćby na wschodnich rubieżach Unii - powiedział Kuźmiuk na konferencji prasowej w Radomiu.

Jego zdaniem, gdyby nie zaangażowanie się Polaków i to ze wszystkich frakcji politycznych, reakcja Unii w sprawie Ukrainy byłaby żadna. Kuźmiuk podkreślił, że argumenty polskich europarlamentarzystów spowodowały, że UE zaangażowała swojego przedstawiciela w proces kompromisu na Ukrainie.

W ocenie eurodeputowanego, wszystko wskazuje na to, że w kolejnych budżetach UE zostanie zarezerwowana pewna pula środków na pomoc gospodarczą dla Ukrainy, o czym do niedawna jeszcze nawet nie mówiono.

d1mf36f

Kuźmiuk podkreślił, że sprawa stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską będzie teraz problemem otwartym. Jak zauważył, stare kraje członkowskie są bardzo ostrożne w tej kwestii - wolą mieć lepsze stosunki z Rosją lub nie psuć sobie z nią kontaktów, niż upoważniać Polskę do zacieśniania relacji Ukrainy z UE

To będą bardzo długie zmagania. We frakcji (w Parlamencie Europejskim), w której jesteśmy razem z Platformą Obywatelską, postawiliśmy sobie taki cel, żeby we wszystkich dokumentach politycznych, które w tej sprawie będą powstawały, problem stowarzyszenia pojawiał się jako wyzwanie dla przyszłej Unii - zaznaczył Kuźmiuk.

d1mf36f

Podziel się opinią

Share

d1mf36f

d1mf36f
Więcej tematów