Trwa ładowanie...
d46yen1
ukraina
07-01-2005 14:20

"Bez Polski UE nie zainteresowałaby się Ukrainą"

Gdyby Polska nie była członkiem Unii
Europejskiej, to ostatnie wydarzenia na Ukrainie nie stałyby
się przedmiotem zainteresowania UE - uważa eurodeputowany do
Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk (PSL).

d46yen1
d46yen1

Ze względu na to, że w skład UE wchodzą dawne państwa kolonialne, jej zainteresowanie sprawami byłych kolonii jest większe niż tym, co się dzieje choćby na wschodnich rubieżach Unii - powiedział Kuźmiuk na konferencji prasowej w Radomiu.

Jego zdaniem, gdyby nie zaangażowanie się Polaków i to ze wszystkich frakcji politycznych, reakcja Unii w sprawie Ukrainy byłaby żadna. Kuźmiuk podkreślił, że argumenty polskich europarlamentarzystów spowodowały, że UE zaangażowała swojego przedstawiciela w proces kompromisu na Ukrainie.

W ocenie eurodeputowanego, wszystko wskazuje na to, że w kolejnych budżetach UE zostanie zarezerwowana pewna pula środków na pomoc gospodarczą dla Ukrainy, o czym do niedawna jeszcze nawet nie mówiono.

Kuźmiuk podkreślił, że sprawa stowarzyszenia Ukrainy z Unią Europejską będzie teraz problemem otwartym. Jak zauważył, stare kraje członkowskie są bardzo ostrożne w tej kwestii - wolą mieć lepsze stosunki z Rosją lub nie psuć sobie z nią kontaktów, niż upoważniać Polskę do zacieśniania relacji Ukrainy z UE

To będą bardzo długie zmagania. We frakcji (w Parlamencie Europejskim), w której jesteśmy razem z Platformą Obywatelską, postawiliśmy sobie taki cel, żeby we wszystkich dokumentach politycznych, które w tej sprawie będą powstawały, problem stowarzyszenia pojawiał się jako wyzwanie dla przyszłej Unii - zaznaczył Kuźmiuk.

d46yen1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46yen1
Więcej tematów