Będzie płucoserce w Małopolsce
Lekarze z Małopolski szybciej będą mogli podjąć leczenie osób w głębokiej hipotermii, np. wydobytych spod lawiny. We wtorek zarząd woj. małopolskiego podjął decyzję o zakupie mobilnego płucoserca, dzięki któremu lekarze już na miejscu wypadku będą mogli rozpocząć akcję ratunkową.
17.03.2015 17:17
To pierwsze tego typu przenośne urządzenie w Małopolsce. Jego koszt to 300 tys. zł.
- Mobilny aparat ECMO pozwoli na niezwłoczne wdrożenie leczenia pozaustrojowego. Do tej pory traciliśmy cenny czas, transportując poszkodowanych do Krakowa. Chcemy, aby medycyna wysokospecjalistyczna docierała do pacjenta, a nie pacjent do szpitala specjalistycznego - powiedział dr Tomasz Darocha z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej w Krakowie.
21 lutego w masywie Wielkiej Świstówki lawina zasypała czterech grotołazów - dwóm osobom nic się nie stało, jedna - zginęła, kolejną w głębokiej hipotermii przewieziono do krakowskiego szpitala.
Temperatura ciała turystki wydobytej spod zwałów śniegu wynosiła 16,9 st. C. Dzięki leczeniu pozaustrojowemu, czyli podpięciu kobiety do sztucznego płucoserca (do aparatu ECMO), lekarze uratowali jej życie.
Jak podkreślił dr Darocha, dzięki nowemu sprzętowi ratowanie osób będących w głębokiej hipotermii będzie jeszcze bardziej efektywne. - U przysypanej przez lawinę w Tatrach 25-latki nastąpiło długie zatrzymanie krążenia. W przypadku ratowania życia w takich przypadkach najważniejszy jest czas wdrożenia leczenia - zaznaczył dr Darocha.
Jak wyjaśnił lekarz, po zakupie mobilnej aparatury, pacjent będący w stanie głębokiej hipotermii będzie poddawany leczeniu w najbliższym oddziale ratunkowym, czyli w przypadku Tatr - w Zakopanem. Stąd na ratunek będzie wyruszał zespół składający się z kardiochirurga, anestezjologa, perfuzjonisty.
Z wnioskiem o sfinansowanie zakupu ECMO zwrócili się do marszałka woj. małopolskiego lekarze Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II i działającego tam Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej. Do tej pory do ich dyspozycji były dwa stacjonarne urządzenie ECMO.
Przenośny sprzęt ECMO to małe urządzenie, które można zabrać na pokład śmigłowca lub karetki. To umożliwi natychmiastową pomoc w sytuacjach, kiedy liczy się każda minuta: np. podczas wypadków masowych, katastrof czy wypadków w górach.
Krakowscy lekarze już przeprowadzili rozmowy z komendantem wojewódzkim policji w Krakowie i w nagłych przypadkach będą mogli korzystać z policyjnego śmigłowca. Dzięki temu ekipa medyczna i sprzęt będą mogły w krótkim czasie znaleźć się w dowolnym miejscu w Małopolsce.
Płucoserce jest używane nie tylko w przypadku hipotermii, ale również, gdy nie da się leczyć pacjenta w konwencjonalny sposób - gdy zachodzi konieczność pozaustrojowego natleniania krwi, np. podczas zatrucia lekami, ciężkiego poparzenia czy ciężkiej postaci grypy.