Trwa ładowanie...

Będzie kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej? Jeszcze w tym roku mogą otworzyć grób ministra Mariusza Handzlika

Jeszcze w tym roku Prokuratura Krajowa może przeprowadzić jedenastą, dodatkową ekshumację ofiary katastrofy smoleńskiej - informuje RMF FM. Chodzi o otwarcie grobu byłego prezydenckiego ministra Mariusza Handzlika. Według śledczych jest duże prawdopodobieństwo, że to właśnie jego szczątki spoczywały w grobie prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotra Nurowskiego, który został otwarty kilka dni temu.

Będzie kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej? Jeszcze w tym roku mogą otworzyć grób ministra Mariusza HandzlikaŹródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d12u80f

Ostateczna decyzja prokuratury w sprawie ekshumacji Handzlika będzie uzależniona od wielu czynników, m.in. ustaleń ze służbami oraz biegłymi, porozumienia się z policją w sprawie zabezpieczenia ekshumacji oraz ośrodkami, w których mogłyby być przeprowadzone badania.

"Trzeba też pamiętać, że niebawem są święta, a to nie jest najlepszy czas na takie działania" - usłyszał reporter RMF FM w prokuraturze.

Nie pierwsza taka sytuacja

To nie pierwsza taka sytuacja związana z pochówkiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Między czerwcem 2011 r. a listopadem 2012 r. ówczesna prokuratura wojskowa przeprowadziła dziewięć ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - wykazały one złożenie ciał sześciu ofiar w niewłaściwych grobach. Medycy sądowi, którzy pracowali przy tych ekshumacjach, stwierdzili błędy w 90 proc. dokumentacji medycznej nadesłanej przez Rosję.

d12u80f

Właśnie błędy w dokumentacji medycznej są, według Prokuratury Krajowej, jednym z głównych powodów przemawiających za koniecznością ekshumacji 83 ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak podkreślano uzasadniając tę decyzję, chodzi m.in. o możliwą zamianę szczątków ofiar i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską.

Wszystkie zaplanowane na ten rok ekshumacje szczątków ofiar katastrofy smoleńskiej zostały już przeprowadzone. Ponowny pogrzeb odbył się tylko w przypadku pary prezydenckiej. W pozostałych śledczy czekają na potwierdzające tożsamość wyniki badań DNA.

Grób Mariusza Handzlika znajduje się w kwaterze ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach Wojskowych.

Zobacz również: Politycy o ekshumacjach ofiar katastrofy smoleńskiej

d12u80f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12u80f
Więcej tematów