Bartoszewski uhonorowany Nagrodą Europejskiego Porozumienia
Były szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski odebrał z rąk niemieckiego sekretarza stanu w Urzędzie Kanclerskim, pełnomocnika rządu ds. kultury Bernda Neumanna Nagrodę Europejskiego Porozumienia. Wyróżnienie przyznawane przez Towarzystwo Niemieckie otrzymał również Egon Bahr, jeden z architektów nowej polityki wschodniej RFN w latach 70.
12.11.2008 | aktual.: 12.11.2008 15:36
Bernd Neumann podkreślił wkład, wniesiony przez obu laureatów w zrozumienie między Europejczykami. - Przez politykę zbliżenia i pojednania poprowadzili Europę ku jej wspólnym korzeniom, a tym samym ku niej samej - mówił Neumann.
Władze Towarzystwa Niemieckiego podkreśliły, że wyróżnienie przyznano osobistościom rangi europejskiej, które mają nieocenione zasługi na rzecz zrozumienia polsko-niemieckiego i europejskiego.
- Władysław Bartoszewski należy do najodważniejszych ludzi, którzy po 1945 roku, mimo bolesnych doświadczeń, starali się znaleźć nowe drogi do wspólnej przyszłości. Zaangażowanie jego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz uczestnika powstania w getcie warszawskim, ma szczególną wymowę - podkreślono w uzasadnieniu kapituły nagrody.
Z kolei Egon Bahr przyczynił się do tego, że spojrzenie Republiki Federalnej Niemiec nie było skierowane wyłącznie na Zachód i możliwe było wytyczenie nowej drogi stosunków z NRD, odbiegającej od systemu zimnej wojny - wskazała kapituła.
Przyznawana od 2005 roku nagroda związana jest z dotacją w wysokości 5 tys. euro, którą wyróżnieni przeznaczają na wsparcie wybranego młodego artysty.
Laureatami byli w przeszłości kanclerz Angela Merkel, wiceprzewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse, węgierski noblista - pisarz Imre Kertesz, szef MSW Wolfgang Schaeuble oraz burmistrz rumuńskiego miasta Sibiu, europejskiej stolicy kultury 2007 - Klaus Johannis.