PolskaBartłomiej Sienkiewicz: o mojej przyszłości w resorcie zdecyduje premier

Bartłomiej Sienkiewicz: o mojej przyszłości w resorcie zdecyduje premier

Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że odejdzie ze stanowiska tylko z woli premiera. - Mój los zależy od premiera i to on będzie o tym decydował - podkreślił, pytany, czy po wyjaśnieniu afery podsłuchowej pożegna się z resortem. Zaznaczył, że sam nie poda się do dymisji.

Bartłomiej Sienkiewicz: o mojej przyszłości w resorcie zdecyduje premier
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński

Szef MSW poinformował we wtorek w radiowej Jedynce, że nie dostał jeszcze wezwania z prokuratury w sprawie afery podsłuchowej, ale w najbliższym czasie złoży obszerne wyjaśnienia. Podkreślił, że ze spokojem czeka na rozwój wydarzeń w tej sprawie. Jego zdaniem nie ma wątpliwości, że jej wyjaśnienie jest tylko kwestią czasu.

- Zwykle państwo odnosi zwycięstwo w takich sprawach - powiedział.

Zaznaczył, że w tym zakresie, w którym sprawą zajmują się służby podległe MSW, cały czas intensywnie pracują zespoły Centralnego Biura Śledczego i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. - W tych kwestiach, które nie są objęte bezpośrednio postępowaniem prokuratury, a w których szukamy dodatkowych informacji mających wyjaśnić tło i prawdziwych zleceniodawców tej sprawy - dodał.

Pytany, czy po wyjaśnieniu afery podsłuchowej pożegna się z resortem, Sienkiewicz podkreślił, że znalazł się tam z woli premiera Donalda Tuska i tylko on może zdecydować o jego odejściu. - Jeśli przyjąłem takie zobowiązanie, to utraciłem trochę władztwo nad własnym losem i to jest zrozumiałe w polityce - dodał. Przypomniał, ze Sejm odrzucił wotum nieufności wobec jego osoby. Zaznaczył, że ewentualna dymisja nie będzie jego decyzją. - Mój los zależy od premiera i to on będzie decydował - dodał.

W czerwcu tygodnik "Wprost" ujawnił nagrania rozmów m.in. Sienkiewicza z szefem NBP Markiem Belką - szef MSW rozmawia z Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz noweli ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

Od 30 lipca prokuratura prowadzi śledztwo ws. domniemanego przekroczenia uprawnień przez premiera, szefa MSW i prezesa NBP - co miałoby polegać na "naruszeniu niezależności NBP". Zawiadomienia o ewentualnym przestępstwie złożyło dziewięć osób, w tym m.in. szef SP Zbigniew Ziobro, wiceszef klubu SLD Leszek Aleksandrzak i szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami Ryszard Nowak.

Premier po ujawnieniu nagrań "Wprost" mówił m.in., że "pierwsza analiza tych wypowiedzi nie wskazuje na przekroczenie prawa", choć styl rozmowy był - jego zdaniem - "dość bulwersujący". Zapewniał, że nie wysyłał Sienkiewicza do Belki.

Także obaj rozmówcy bezpośrednio po ujawnieniu podsłuchów podkreślali w publicznych wypowiedziach, że ich rozmowa nie stanowiła przestępstwa, a była podyktowana troską o finanse państwa.

Sienkiewicz jest jedną z osób, która domagała się od prokuratury ścigania sprawców nielegalnego podsłuchu i ma status pokrzywdzonego w tym śledztwie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)