Trwa ładowanie...

Bankomaty wydają same nowe banknoty. Jedna seria, kolejne numery. NBP pierwszy raz wyjaśnia, co się dzieje

Bankomaty wypłacają tylko nowe banknoty, a setki, dwusetki czy nawet pięćsetki pochodzą z tej samej serii i mają kolejne numery. W sieci zaroiło się od zdjęć, które publikują zdumieni Polacy wypłacający pieniądze. WP ustaliła, dlaczego bankomaty naładowane są banknotami prosto z drukarni. NBP w odpowiedzi na nasze pytania po raz pierwszy wyjaśnia sprawę.

Bankomaty wydają same nowe banknoty. Jedna seria, kolejne numery. NBP pierwszy raz wyjaśnia, co się dziejeŹródło: Twitter.com
d11eriz
d11eriz

Wypłata większej kwoty z bankomatu zaskoczyła mieszkańca Włocławka. Gruby na dwa palce plik stuzłotówek składał się z banknotów pochodzących z jednej serii i mających kolejne numery. W sieci pojawiają się liczne relacje o nowych banknotach, które np. przynosili listonosze wypłacający emerytury. Lokalny serwis "Portal Włocławek", który napisał o zjawisku, został zasypany relacjami.

Zjawisko dotyczy całej Polski. Mnożą się domysły i teorie spiskowe na ten temat. - Drukują! Kolejny raz, gdy wypłacałem pieniądze z bankomatu, dostałem nowo wydrukowane banknoty, z kolejnymi numerami serii. Zdaję sobie sprawę, że emisja pustego pieniądza na rynek może odbywać się w bardziej finezyjny sposób. Niemniej dostaję w tej sprawie wiele niepokojących sygnałów z całej Polski - mówi Wirtualnej Polsce Stanisław Gawłowski, senator PO. Dodaje, że jego zdaniem świadczy to o nadchodzącym kryzysie oraz inflacji.

Podejrzenia podsycają komentarze części ekonomistów, zwłaszcza tych kibicujących opozycji. Przekonują oni, że działania Tarczy Antykryzysowej opierają się na druku pustego pieniądza.

d11eriz

Realizujący pomoc antykryzysową Polski Fundusz Rozwoju emituje obligacje. Te zaś za pośrednictwem banków skupuje NBP, przekazując funduszowi gotówkę. PFR rozdaje ją przedsiębiorcom jako pomoc w kryzysie COVID-19. Tym samym w obiegu znalazły się dziesiątki wykreowanych miliardów złotych. Wreszcie część pieniędzy na rachunkach bankowych jest wypłacana z bankomatów.

Zobacz też: Tajne badania PiS. Reakcja sztabu Dudy na sondaż WP

Narodowy Bank Polski tłumaczy. To Polacy rzucili się po papierowe pieniądze

"Osoba dokonująca wypłaty z bankomatu lub w kasie banku może otrzymać kilka banknotów o numerach kolejno po sobie następujących. Otrzymanie przez klienta nowych banknotów nie jest zdarzeniem wyjątkowym i wynika przede wszystkim z działań NBP, mających na celu zachowanie najwyższej jakości banknotów pozostających w obiegu" - czytamy w odpowiedzi biura prasowego NBP nadesłanej do Wirtualnej Polski.

Jest to standardowa operacja wymiany zużytych banknotów na nowe, pochodzące z zapasów NBP. Bank przekazuje operatorom bankomatów oraz Poczcie Polskiej pieniądze dostarczane w paczkach i wiązkach. Zdarza się, że paczki nowych banknotów, o tej samej serii i z kolejnymi numerami, są umieszczane od razu w kasetach bankomatów.

d11eriz

Według NBP w trakcie epidemii koronawirusa Polacy zaczęli masowo wypłacać gotówkę z bankomatów. Skala zjawiska nie ma odpowiednika w historii. Do maszyn trzeba było dostarczyć 54 mld zł w gotówce. "W związku z epidemią COVID-19, w okresie od 9 marca do 22 czerwca, zanotowano ponad 23-procentowy wzrost wartości pieniądza w obiegu. Tym samym nieunikniona jest sytuacja występowania na rynku dużej liczby banknotów nowych" - tłumaczą przedstawiciele NBP.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d11eriz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11eriz
Więcej tematów