Banki będą pobierały niższe marże od kredytów
Marża pobierana przez banki od udzielonego
kredytu, która średnio wynosi powyżej 3% jest nie do
utrzymania z powodu dużej konkurencji - wynika z raportu
przygotowanego przez Nicom Consulting.
12.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Należy oczekiwać jej obniżenia do około 2-2,5%, charakterystycznego dla rozwiniętych europejskich rynków finansowych. Będzie to wynikało z niskiej inflacji oraz rosnącej konkurencji na rynku usług bankowych w miarę przybliżania się momentu wejścia do UE i zapowiedzianej liberalizacji zasad przepływu kapitału krótkoterminowego (jeszcze w tym roku) - napisano.
Cena kredytów udzielanych przez banki jest uzależniona nie tylko od stóp procentowych, ale także od marży banku.
W ostatnim czasie nastąpiła silna konsolidacja banków działających w Polsce. Ostatnie trzy lata doprowadziły do przyśpieszenia prywatyzacji i łączenia się dużych banków pod przewodnictwem inwestorów zagranicznych - powiedział podczas konferencji Stanisław Bielas z Nicom Consulting.
W najbliższym czasie najbardziej będzie rozwijały się usługi bankowe skierowane do indywidualnych osób.
Według Bielasa, banki będą rozwijać usługi dla klientów indywidualnych głównie do 2005 roku, a pełne nasycenie tego rynku nastąpi nie wcześniej niż kilka lat po przystąpieniu do UE.
Jego zdaniem, oprócz usług dla klientów indywidualnych istnieją dwie potencjalnie niewykorzystane nisze, które będą odgrywały coraz większą rolę w kształtowaniu sektora w najbliższych latach - obsługa sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz bankowość inwestycyjna.
Pierwszy obszar został zupełnie zaniedbany przez banki komercyjne, które dotąd nastawiały się głównie na obsługę dużych przedsiębiorstw. Drugą niszą jest bankowość inwestycyjna. Ponieważ kończą się wielkie prywatyzacje, polski rynek przestaje być atrakcyjny dla zachodnich banków inwestycyjnych, które po kolei wycofują stałe przedstawicielstwa z Polski. Istnieje dogodna sytuacja, aby ich miejsce zajęły odpowiednio przygotowane banki krajowe - podano w raporcie.
Według raportu, długookresowe prognozy rozwoju usług bankowych są dla Polski lepsze niż dla innych krajów regionu. (and)