Trwa ładowanie...
d3qocvp

Balet Teatru Operowego z Zurychu wystąpi w Warszawie

Spektakl "Wariacje Goldbergowskie" pokaże w czwartek w Warszawie Balet Teatru Operowego z Zurychu. Artyści ze Szwajcarii wystąpią gościnnie w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

d3qocvp
d3qocvp

Prapremiera spektaklu odbyła się w marcu 1993 roku w Opernhaus w Duesseldorfie. Inscenizacja i choreografia widowiska - opartego na "Wariacjach Goldbergowskich" Jana Sebastiana Bacha - to dzieło Heinza Spoerliego.

"Wariacje Goldbergowskie" odbieram jak życie, które przemija. Rodzą się więzi, łączą się pary, a rozstania na powrót prowadzą do obojętności. Jak w życiu - to poznajemy ludzi, to nabieramy do nich dystansu. Kiedy przybywa lat i doświadczenia, zmieniają się nasze oceny i przekonania. Chciałbym przekazać w tym utworze nieco moich refleksji na temat owego mijania się i naszego trwania razem, zatoczyć choreograficzny łuk od początku do końca, od naszego początku do naszego końca - wyjaśnił swoją koncepcję spektaklu Heinz Spoerli.

Heinz Spoerli jest jednym z najwybitniejszych współczesnych choreografów. Urodził się w Bazylei. Taniec studiował u Waltera Kleibera. Początkowo był solistą w zespole Todda Bolendera w Kolonii, a później kolejno w Royal Winnipeg Ballett, Grands Ballets Canadiens w Montrealu, Teatrze Bazylejskim i w genewskim Grand Theatre.

Jako choreograf zadebiutował w 1973 roku w Genewie. W tym samym roku został dyrektorem baletu w Bazylei, gdzie do 1991 roku zrealizował ponad 70 choreografii. Pracował też gościnnie z takimi zespołami, jak: Stuttgarter Ballett, wiedeńska Staatsoper, Opera Paryska, Szwedzki Balet Królewski, Chiński Balet Narodowy, Balet La Scali i Fiński Balet Narodowy w Helsinkach.

d3qocvp

Od 1996 roku jest dyrektorem Zuercher Ballett. Za jego czasów Balet w Zurychu ponownie znalazł się wśród wiodących europejskich zespołów tanecznych. Powstały tu kolejne realizacje Spoerliego, wśród nich nowa wersja "Snu nocy letniej", "Dziadek do orzechów" i "Święto wiosny". W ostatnich latach choreograf najchętniej konfrontuje się z muzyką kameralną wielkich kompozytorów.

Balet Teatru Operowego w Zurychu od dawna cieszy się międzynarodowym uznaniem. W latach 60. pracował tam znany choreograf litewskiego pochodzenia Nicholas Beriozoff, realizując opracowania tradycyjnego repertuaru i wiele oryginalnych baletów. Później zespołem kierowała słynna amerykańska tancerka Balanchine''a i baletmistrzyni Patricia Neary, która znacznie wzbogaciła dorobek repertuarowy Baletu Zuryskiego i pokazała go w Ameryce podczas występów gościnnych w Waszyngtonie i Chicago. (mk)

d3qocvp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qocvp
Więcej tematów