Trwa ładowanie...
d2ei17o

Balcerowicz broni RPP

Leszek Balcerowicz przypomniał, że z mocy zapisów Konstytucji kierowany przez niego Narodowy Bank Polski posiada wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej. W swym piątkowym wystąpieniu w Sejmie prezes Balcerowicz podkreślił, że Konstytucja stanowi także, iż NBP odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

d2ei17o
d2ei17o

Balcerowicz zapewnił, że polityczne naciski nie były i nie będą traktowane przez NBP jako argumenty przy podejmowaniu decyzji o polityce pieniężnej. Inne postępowanie oznaczałoby sprzeniewierzenie się Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - podkreślił szef NBP.

Balcerowicz dodał, że polityczne naciski - jak to ujął - mają swoją społeczną cenę. Argumentował, że sposób traktowania banku centralnego przez ciała polityczne, zwłaszcza przez rządzącą większość jest traktowany przez świat cywilizowany jako jedna z miar stabilności kraju.

Prezes NBP wyjaśnił, że przekłada się to na wielkość marży na ryzyko, jaką trzeba płacić zagranicznym wierzycielom, a także na skłonność długotrwałego kapitału do inwestowania w danym kraju. A to - mówił prezes NBP - ma oczywiste znaczenie dla tempa rozwoju i poziomu zatrudnienia.

Balcerowicz przestrzegł także, że polityczne naciski na bank centralny są też szkodliwe z innego powodu. Podsycają bowiem spekulacyjny napływ kapitału, liczącego na obniżki stóp procentowych. To natomiast - mówił w Sejmie prezes NBP - przyczynia się do nadmiernych wahań kursu waluty, co szkodzi działalności gospodarczej.

Sejm będzie w piątek kontynuował debatę nad poselskim projektem uchwały w sprawie działalności Rady Polityki Pieniężnej. Dyskusja została przełożona z czwartku na wniosek posłów Samoobrony, którzy domagali się, by podczas rozpatrywania projektu był obecny na sali prezes Balcerowicz. (mag)

d2ei17o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ei17o
Więcej tematów