PolskaBadania nad skutecznością radonu w dolnośląskich uzdrowiskach

Badania nad skutecznością radonu w dolnośląskich uzdrowiskach

Badania nad skutecznością radonu m.in. w terapii schorzeń metabolicznych i narządów ruchu będą prowadzone w uzdrowiskach Świeradów-Czerniawa i Lądek-Długopole na Dolnym Śląsku. Projekt jest realizowany w ramach Klastra Polski Radon, który został powołany w listopadzie 2014 r.

Badania nad skutecznością radonu w dolnośląskich uzdrowiskach
Źródło zdjęć: © Fotolia

12.03.2015 | aktual.: 12.03.2015 14:51

Radon to bezbarwny, bezwonny radioaktywny gaz szlachetny, który dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wody radonowe, które zawierają niewielkie ilości tego promieniotwórczego pierwiastka, są wykorzystywane w medycynie i leczeniu uzdrowiskowym. Działają przeciwbólowo i bakteriobójczo, pobudzają krążenie oraz działają odczulająco. Radonoterapia stosowana jest m.in. w leczeniu chorób reumatycznych, miażdżycy, schorzeń układu nerwowego czy narządów ruchu. W Polsce podziemne wody radonowe występują w Sudetach. Tu też m.in. w Lądku Zdroju i Świeradowie Zdroju wykorzystywane są w leczeniu uzdrowiskowym.

W listopadzie 2014 r. na Dolnym Śląsku powstał Klaster Polski Radon. Inicjatywa zrzesza m.in. takie instytucje jak Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa - Grupa PGU, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu czy Sudecki Inkubator Przedsiębiorczości. Do współpracy z klastrem ma przystąpić również Uzdrowisko Lądek-Długopole.

- Głównym celem tej inicjatywy jest stworzenie na Dolnym Śląsku krajowego centrum lecznictwa radonowego w oparciu o wyniki badań i doświadczenie członków Klastra Polski Radon. Chcemy też podnieść konkurencyjność dolnośląskich uzdrowisk radonowych na globalnym rynku, w tym m.in. Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa, czy Uzdrowiska Lądek-Długopole, a co za tym idzie, stworzyć korzystne warunki dla nowych inwestycji w uzdrowiskach Dolnego Śląska - powiedział Wojciech Krasoń, prezes zarządu Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa - Grupa PGU.

Na początku kwietnia w Uzdrowisku Świeradów-Zdrój mają ruszyć pilotażowe badania, których celem jest ocena skuteczności terapii uzdrowiskowej przy użyciu wód radonowych. W pierwszym etapie badaniom zostanie poddana grupa 35 osób, którzy przejdą serię zabiegów terapii radonowej. To pacjenci ze schorzeniami narządu ruchu oraz zaburzeniami metabolicznymi. W drugiej fazie badań będzie uczestniczyć 15 osób z tymi samymi schorzeniami, którzy zostaną poddani zabiegom z użyciem wody obojętnej leczniczo oraz przejdą kinezyterapię i fizykoterapię. Wyniki badań porównawczych będą przedmiotem publikacji naukowych. Badania będą kontynuowane później w Uzdrowisku Lądek-Długopole.

Inicjatorzy badań chcą w ciągu pięciu lat powołać centrum badawczo-rozwojowe, które będzie zajmować się terapią radonową. Prowadzone projekty badawcze mają posłużyć opracowaniu optymalnego programu terapii i profilaktyki wodami radonowymi.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)