ŚwiatAustriacki OMV - jedyny chętny na rumuński koncern Petrom

Austriacki OMV - jedyny chętny na rumuński koncern Petrom

Tylko austriacki koncern paliwowy
OMV pozostał na placu boju o rumuńską firmę Petrom i z nim rząd
Rumunii rozpocznie rozmowy w sprawie sprzedaży pakietu akcji -
poinformowało Ministerstwo Gospodarki Rumunii.

21.05.2004 14:30

W połowie kwietnia rumuński rząd podawał, że Occidental Petroleum Corp., jedna z największych firm naftowych w USA, austriacki koncern OMV i węgierski MOL to trzy firmy, które złożyły oferty na udział w prywatyzacji SNP Petrom. Oferty miały być pierwotnie składane do końca lutego 2004, potem termin ten przedłużano do 7 kwietnia, a następnie do 16 kwietnia.

Rumuński rząd otrzymał w listopadzie osiem wstępnych ofert na prywatyzację Petromu. Złożyli je: PKN Orlen, OAO Gazprom, Occidental Petroleum Corp., Hellenic Petroleum SA, MOL Rt., OMV, Glencore International oraz Eni SpA, który wycofał jednak swoją ofertę na początku grudnia 2003 r.

Ze składania wiążącej oferty na zakup akcji Petrom zrezygnował wcześniej PKN Orlen, ale podał, że podtrzymuje swoje zainteresowanie rynkiem rumuńskim oraz że jest gotów rozważyć udział w prywatyzacji Petromu, gdyby nie doszło do sprzedaży akcji tej spółki w obecnym przetargu.

Ministerstwo Gospodarki Rumunii podało w piątkowym komunikacie, że po analizie ofert Occidental, MOL i OMV, komisja prywatyzacyjna zdecydowała o podjęciu bezpośrednich negocjacji z austriackim koncernem. Wartość rynkowa Petromu szacowana jest na 1,7 mld USD.

Rumuński rząd, do którego należy 93 proc. akcji firmy, chce sprzedać 33,34 proc. Petromu. Następnie inwestor będzie obowiązany objąć nowe akcje, przez co jego udziały wzrosną do 51 procent.

Petrom jest największą firmą w Rumunii. Zatrudnia 60 tys. pracowników, a jej obroty wynoszą 2,2 mld USD. Firma produkuje 60 proc. ropy zużywanej w Rumunii i kontroluje 28 proc. detalicznego rynku paliw. Petrom przerabia rocznie ponad 6 mln ton ropy i ma w swoich rezerwach 128 mln ton tego surowca.

Firma, która przejmie udziały w Petromie, będzie musiała przez cztery lata utrzymywać produkcję na poziomie co najmniej 4,5 mln ton rocznie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)