Trwa ładowanie...
ycipk-2uqqg9

Atak zimy już pewny. To będzie jeden z najzimniejszych początków grudnia od wielu lat

Atak zimy na początku grudnia jest już pewny. Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych zmieniło swoje przewidywania dotyczące pogody. Na ich mapach Polska znalazła się w strefie ujemnych anomalii temperatur. To oznacza, że pierwsze dni grudnia należeć będą do najzimniejszych od wielu lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atak zimy w Polsce. 2 grudnia cały kraj pokryje śnieg.
Atak zimy w Polsce. 2 grudnia cały kraj pokryje śnieg. (MeteoModel.pl, Fot: Pogoda i Klimat)
ycipk-2uqqg9

Dni od 2 do 8 grudnia Polaków czeka mocne ochłodzenie. Według przewidywań Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych temperatury będą niższe od średniej wieloletniej. To duża zmiana. Jak dotąd nawet eksperci IMGW przewidywali, że grudzień będzie należał do ciepłych miesięcy.

Atak zimy. Arktyczny podmuch przejdzie przez Europę

Już w najbliższy weekend w Polsce mają wystąpić pierwsze tej zimy większe opady śniegu. 2 grudnia (poniedziałek) niemal cała Polska będzie przykryta śniegiem. W północno-wschodniej Polsce śnieg może utworzyć pokrywę dochodzącą do 8 centymetrów. Bezśnieżną wyspą będzie m.in. Dolny Śląsk (Wrocław, Legnica i Wałbrzych), okolice Krakowa i Sandomierza. Możliwe, że śnieg będzie zalegał przez kilka dni, ponieważ w całym kraju zapanują ujemne temperatury. Nocami słupki rtęci w wielu regionach spadną poniżej -4 stopni C.

ycipk-2uqqg9

Jeśli taka prognoza się sprawdzi, będzie to spore zaskoczenie. Ubiegłoroczna zima nie należała do zbyt śnieżnych. Jak poinformował Andrzej Kotarba z Centrum Badań Kosmicznych PAN, pierwszy śnieg obejmujący większą część kraju pojawił się dopiero pod koniec grudnia.

Ostatnia mroźna i śnieżna zima wystąpiła w 2013 roku. W centrum kraju śnieg leżał jeszcze na początku kwietnia.

Arktyczny powiew chłodu, jaki w najbliższych dniach nadciągnie do Europy, sięgnie aż do Hiszpanii. Opady śniegu pojawią się nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Czechach, Słowacji, Francji, północnych Włoszech.

ycipk-2uqqg9
Atak zimy. Polska pod śniegiem 12 grudnia. WXCHARTS.COM
Podziel się

Pogoda. Jak długo potrwa atak zimy?

- Obecny okres ciepłej jak na jesień pogody zakończy nadejście zimnego frontu z północy. Zimowe warunki z opadami śniegu będą to widoczne szczególnie we wschodniej Europie, na północnych Bałkanach i nizinach wokół Alp - komentują autorzy serwisu Severe-Weather.eu, zajmującego się analizowaniem ekstremalnych wydarzeń w pogodzie.

Polscy meteorolodzy twierdzą, że najwyżej kilka dni. Prognoza amerykańskiego modelu GFS wskazuje, że tuż po pierwszym ataku zimy, kończącym się w okolicach 6 grudnia nadejdzie kolejna fala chłodu. 10-13 grudnia Polska ponownie ma znaleźć się w okowach śniegu. Opady będą bardziej intensywne niż te zapowiadane w najbliższych dniach. To jednak prognoza długoterminowa, obarczona dużym ryzykiem błędu.

ycipk-2uqqg9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2uqqg9

ycipk-2uqqg9
ycipk-2uqqg9