Trwa ładowanie...

"Antybiotyk XXI wieku", czyli terapia polem magnetycznym

• Magnetoterapia leczy m.in. bezsenność, migrenę i działa przeciwbólowo
• Terapia wykorzystuje pole magnetyczne

"Antybiotyk XXI wieku", czyli terapia polem magnetycznymŹródło: Fotolia
dwlblhf
dwlblhf

Magnetoterapia, nazywana przez naukowców "antybiotykiem XXI wieku", jest coraz częściej wykorzystywana jako bezinwazyjna metoda walki z chorobami cywilizacyjnymi. Terapia wykorzystująca pole magnetyczne leczy też m.in. bezsenność, migrenę i działa przeciwbólowo.

Magnetoterapia to metoda fizykalna pozwalająca człowiekowi m.in. na uzupełnienie i uregulowanie poziomu pola magnetycznego w organizmie. Obecnie, wyróżnia się dwa jej typy. Pierwszym z nich jest stosowanie stałego pola magnetycznego, które posiada działanie przeciwbólowe, wpływa na dotlenienie organizmu czy restytucję powysiłkową. Drugim rodzajem magnetoterapii jest wykorzystanie zmiennego pola magnetycznego. Terapia ta opiera się na polu pulsacyjnym, a dzięki możliwości dostosowania jego częstotliwości wpływa bezpośrednio na skuteczność i możliwości terapeutyczne.

Diagnosta i terapeuta Miasta Kobiet Sławomir Bownik podkreślił, że magnetoterapia opiera się na symulacji, powodującej określone reakcje organizmu. Jak dodał, symulacja ta może regulować pracę całych układów w organizmie wpływając na biochemiczne i biofizyczne reakcje na poziomie samych komórek.

- Obecnie najczęściej wykorzystywaną metodą magnetoterapii np. w gabinetach rehabilitacyjnych jest stosowanie zmiennego, pulsacyjnego pola magnetycznego o częstotliwości zbliżonej do naturalnych drgań organizmu. Terapia ta daje bardzo dobre rezultaty m.in. przy leczeniu urazów ortopedycznych, bólach mięśniowych, stawowych. Poprawia także ukrwienie i dotlenienia organizm - wskazywał Bownik.

dwlblhf

Magnetoterapia wykorzystywana jest także m.in. przy stymulacji metabolizmu kości i wzmocnieniu ich struktur. Specjaliści zaznaczają, że z powodzeniem może być wykorzystywana także przy leczeniu bezsenności i migreny.

- Poza samą rehabilitacją, magnetoterapia wspomaga także leczenie chorób cywilizacyjnych, niedokrwiennych. Jedną z jej największych zalet jest nieinwazyjność i prawie zupełny brak przeciwskazań - dodał Bownik.

Naukowcy z Instytutu Badań Fizykomedycznych (IBF) na podstawie przeprowadzonych badań wskazali, że "działanie pulsującego pola magnetycznego na organizm człowieka jest uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach może nawet stanowić jego podstawę" - czytamy w opinii instytutu.

- Po dwutygodniowym stosowaniu pulsacyjnego pola magnetycznego zaobserwowano zmniejszenie bólów mięśniowo-stawowych o 46 proc., zmniejszenie odczuwanego zmęczenia o 44 proc. i poprawę jakości snu o 52 proc. - podkreślają profesorowie IBF i dodają, że pole magnetyczne "jest tak samo niezbędne jak powietrze czy woda".

dwlblhf

Naukowcy wskazują ponadto, że magnetoterapia działa przeciwzapalnie, reguluje poziom ciśnienia tętniczego, poprawia metabolizm, ukrwienie mózgu, oraz stymuluje powstawanie endorfin.

Zdaniem ekspertów obecnie magnetoterapia znajduje coraz szersze zastosowanie, niezmiernie ważna jest jednak systematyczność. Terapia polem magnetycznym dostosowywana jest to indywidualnych potrzeb leczniczych pacjenta. Poza ośrodkami medycznymi, sanatoriami i gabinetami rehabilitacyjnymi z magnetoterapii można korzystać także w warunkach domowych, wykorzystując do tego specjalne urządzenia.

dwlblhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwlblhf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj