Trwa ładowanie...
d4lofdy

Annan oskarża Hezbollah

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan
oskarżył w nocy z czwartku na piątek antyizraelską organizację Hezbollah, działającą z
terytorium Libanu, o rozmyślne
zaostrzanie sytuacji w regionie.

d4lofdy
d4lofdy

Zdaniem Annana, Hezbollah dąży do otwarcia drugiego antyizraelskiego frontu na granicy Izraela z Libanem.

Po kilku miesiącach spokoju, w ostatnich dniach doszło do serii ataków Hezbollahu na Izrael a także izraelskich akcji odwetowych, których celem było południe Libanu.Izraelski rząd ostrzegł w czwartek przed atakami na swe terytorium z ziem Libanu, zapowiadając zdecydowany odwet.

Na czwartkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do starcia izraelsko-syryjskiego w tej kwestii. Interweniował Annan. Należy jasno stwierdzić, że Hezbollah i inne grupy, zaangażowane w ataki na granicy stanowią pogwałcenie rezolucji RB ONZ i są nie do przyjęcia. Wydaje się, iż celem takich działań, podejmowanych z terytorium Libanu, jest rozmyślne destabilizowanie sytuacji wzdłuż linii granicznej - oświadczył sekretarz generalny ONZ.

Annan już we wtorek interweniował w kwestii granicy libańsko-izraelskiej, kontaktując się z ambasadorami Syrii i Izraela. Zobowiązał się m.in. do przekazania izraelskiego ostrzeżenia o poważnych konsekwencjach rządom Syrii i Libanu.

d4lofdy

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła w piątek nad ranem rezolucję, w której wezwała Izrael do natychmiastowego wycofania wojsk z palestyńskich miast na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Rada poparła też inicjatywę prezydenta USA George`a W. Busha, który zapowiedział w czwartek wysłanie w przyszłym tygodniu na Bliski Wschód sekretarza stanu Colina Powella.

Rezolucja została przyjęta jednomyślnie (czyli stosunkiem głosów 15:0). (and)

d4lofdy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lofdy
Więcej tematów