Trwa ładowanie...
d2bklbf

Anglicy w sondażu: jeśli niepodległa Szkocja, to bez funta

53 procent Anglików jest przeciwnych temu, by Szkocja utrzymała brytyjskiego funta, jeśli w referendum 18 września opowie się za niepodległością - wynika z sondażu. Na pozostawienie Szkotom funta zgodziłoby się 23 proc. Anglików.

Share
d2bklbf

W badaniu Future of England (ang. Przyszłość Anglii) 15 proc. ankietowanych nie było ani za, ani przeciw, a 9 procent wybrało odpowiedź "nie wiem".

Szef rządu Szkocji Alex Salmond, opowiadający się za niepodległością, proponuje utrzymanie unii monetarnej z pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa: Anglią, Walią i Irlandią Północną. Nadzór nad unią sprawowałby Bank Anglii.

Jednak taki wariant kategorycznie odrzuca szef kampanii "Better Together" (ang. Razem Lepiej), opowiadającej się za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie - były minister finansów w rządzie Partii Pracy Alistair Darling.

"Financial Times" opierając się na sondażach podaje, że według stanu na 15 sierpnia 50 procent Szkotów opowiada się za pozostaniem w ramach Wielkiej Brytanii, 37 procent za niepodległością, a 12 procent wciąż jest niezdecydowanych.

d2bklbf

Podziel się opinią

Share
d2bklbf
d2bklbf
Więcej tematów