Trwa ładowanie...

Angela Merkel niezbyt zaniepokojona rosyjskimi samolotami nad Europą, NATO czujne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest niezbyt zaniepokojona wzrostem aktywności w ostatnim czasie rosyjskich samolotów nad Europą. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewnił, że "Sojusz jest silny" i "pozostaje czujny".

Share
Angela Merkel niezbyt zaniepokojona rosyjskimi samolotami nad Europą, NATO czujne
Źródło: AFP, fot: Tobias Schwarz
d48umug

Przez ostatnich kilka miesięcy dochodziło do znacznej aktywności w związku z ćwiczeniami rosyjskiej armii - powiedziała Merkel na konferencji prasowej ze swoim odpowiednikiem ze Słowenii Miro Cerarem. - Ale nie jestem specjalnie zaniepokojona, że dochodzi do większego naruszania przestrzeni powietrznej nad Europą - wskazała.

"NATO jest silne" i "pozostaje czujne" w obliczu ostatniego wzmożenia aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego w europejskiej przestrzeni powietrznej - oświadczył w Atenach szef NATO. - Ta siła - jak wskazał - jest naszą odpowiedzią na te wtargnięcia.

W środę rzecznik NATO poinformował, że w ciągu ostatnich dwóch dni samoloty NATO były kilkakrotnie podrywane z ziemi w związku z prowadzonymi na "niespotykaną skalę" działaniami lotnictwa wojskowego Rosji w europejskiej przestrzeni powietrznej.

d48umug

Jak sprecyzował, cztery formacje powietrzne złożone z bombowców strategicznych Tu-95, myśliwców MiG-31 oraz innych rosyjskich samolotów wojskowych wykonywały działania w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim, Północnym i Czarnym oraz nad Oceanem Atlantyckim.

Rosyjskie jednostki nie przekazały swoich planów lotu ani nie nawiązały kontaktu radiowego z cywilną kontrolą lotów, co mogło stanowić potencjalne zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego.

W odpowiedzi Sojusz poderwał myśliwce należące do sił powietrznych Norwegii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Niemiec i Turcji.

Według Sojuszu w ubiegłym tygodniu rosyjski samolot rozpoznawczy naruszył przestrzeń powietrzną NATO nad Łotwą.

Stosunki między NATO i Rosją pozostają napięte od dokonanej w marcu przez Rosję aneksji należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego.

d48umug

Podziel się opinią

Share
d48umug
d48umug
Więcej tematów