Trwa ładowanie...
dt54dr0

Andrzej Wajda otrzymał specjalną włoską nagrodę FIPRESCI

Andrzej Wajda otrzymał w środę w Bari na południu Włoch specjalną nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI z okazji jej 90-lecia. Po ceremonii reżyser powiedział, że w przeszłości nagroda ta odegrała szczególną rolę w jego twórczości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Wajda otrzymał specjalną włoską nagrodę FIPRESCI
(Wikipedia, Fot: Piotr Drabik)
dt54dr0

Nagroda została wręczona podczas międzynarodowego festiwalu filmowego w Bari w wielkim teatrze Petruzzelli. Polski reżyser został powitany owacją na stojąco.

Z tej okazji odbyła się również projekcja filmu "Katyń", a także półtoragodzinne spotkanie z Andrzejem Wajdą.

- Tak ciepłe, serdeczne przyjęcie wielokrotnie spotkało mnie ze strony włoskiej publiczności filmowej i włoskiej krytyki, która zawsze dobrze rozumiała nasze polskie problemy i potrafiła zwrócić na nie uwagę - powiedział tuż po uroczystości laureat.

dt54dr0

Reżyser położył nacisk na znaczenie nagrody FIPRESCI, którą otrzymywał już wcześniej, m.in. za "Popiół i diament" w Wenecji i za "Człowieka z marmuru" w Cannes. - W czasach, gdy moje filmy nie miały szansy być pokazane w konkursach na festiwalach, bo miały szlaban, zwłaszcza "Popiół i diament" i "Człowiek z marmuru", to właśnie nagroda FIPRESCI otwierała przed nimi świat. To z kolei pozwalało nam w Polsce robić filmy trochę bardziej odważne - przyznał Wajda.

Reżyser wyraził szczególne zadowolenie z tego, że ceremonię wręczenia mu specjalnej jubileuszowej nagrody FIPRESCI poprzedzono pokazem jego filmu "Katyń". - Sam byłem tym zdumiony, bo przecież często słyszę niepokoje, że skoro to polski film, to nikt tego nie rozumie. Nie, okazuje się, że wcale tak nie jest, kiedy film jest wzruszający, a aktorzy potrafią dotrzeć do widowni - wskazał.

Dodał, że był "nawet zdziwiony tym, jak bardzo włoska widownia zainteresowała się tym filmem, że go zrozumiała i jak bardzo się wzruszyła losem polskich oficerów".

Andrzej Wajda wrócił do Włoch po półtora roku. We wrześniu 2013 roku na festiwalu filmowym w Wenecji zaprezentował swój film "Wałęsa. Człowiek z nadziei".

dt54dr0

Specjalne, jubileuszowe nagrody FIPRESCI wręczono w Bari także innym mistrzom europejskiego kina, m.in. Ettore Scoli i Costa-Gavrasowi.

Zobacz także: Andrzej Wajda o Katyniu

dt54dr0

Podziel się opinią

Share
dt54dr0
dt54dr0
Więcej tematów