Trwa ładowanie...
d2sok2b
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Andrzej Wajda otrzymał Order Chorwackiej Jutrzenki

Reżyser Andrzej Wajda został uhonorowany Orderem Chorwackiej Jutrzenki z Wizerunkiem Marka Marulicia za szczególne zasługi w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się w chorwackiej ambasadzie w Warszawie. Order jest wysokim odznaczeniem państwowym, przyznawanym przez prezydenta Republiki Chorwacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Wajda otrzymał Order Chorwackiej Jutrzenki
(AFP)
d2sok2b

Jak zaznaczył ambasador Ivan Del Vechio, był to nie tylko akt docenienia zasług Wajdy na artystycznym polu, lecz także "wyraz głębokiej wdzięczności dla niego za poparcie okazywane Chorwacji od samego początku wojny o niezawisłość".

- Polska jest krajem, który wiele wycierpiał. Dlatego my rozumiemy lepiej niż ktokolwiek, co znaczy zostać samotnym. Był moment, gdy Chorwacja została sama, z przemocą i gwałtem, które były przeciwko niej kierowane. Ja wielokrotnie odwiedzałem Chorwację, mam tam wielu przyjaciół - powiedział Wajda po uroczystości.

Ambasador Del Vechio, dekorując Wajdę orderem, nazwał go "jednym z najznakomitszych artystów światowego kina". - W czasach mojej młodości byłem, jak moi rówieśnicy, zafascynowany pana twórczością - powiedział.

d2sok2b

Del Vechio podkreślił, że w ocenie Chorwatów także niezwiązana z filmem działalność Wajdy "odzwierciedlała wrażliwość na ludzką krzywdę, dążenie do sprawiedliwości i prawdy".

Uhonorowanie go Orderem Chorwackiej Jutrzenki stanowiło zarazem podziękowanie "za wszystkie wystąpienia publiczne, podczas których Wajda wypowiadał się przeciwko agresji na Chorwację; za otwarte występowanie przeciwko bombardowaniu wsi i miast latem 1991 r.; za wystąpienie podczas festiwalu filmowego w Wenecji we wrześniu 1991 r., kiedy Wajda przyłączył się do grupy twórców filmowych, którzy podpisali petycję o wstrzymaniu wojny" - zaznaczył ambasador.

- Chorwaci niezwykle cenią Wajdę, jego filmy takie jak "Kanał", "Popiół i diament" czy "Człowiek z żelaza". Jesteśmy mu także wdzięczni za poparcie, które okazywał nam w trudnych chwilach. Bardzo chciałbym, by Chorwaci realizowali filmy razem z Polakami Myślę, że nasze narody są sobie bardzo bliskie - powiedział prowadzący uroczystość Arsen Anton Ostojić.

Ostojić wręczył Wajdzie oryginalny prezent od chorwackich reżyserów - elegancki krawat, zdobiony motywami przedstawiającymi pałac cesarza Dioklecjana w mieście Split. Wajda od razu go założył. Przy okazji gospodarze przypomnieli, że krawat to "wynalazek" chorwacki - wywodzi się od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych dawniej na szyi przez mężczyzn z tamtego rejonu świata.

Order Chorwackiej Jutrzenki jest wysokim odznaczeniem państwowym, przyznawanym przez prezydenta Republiki Chorwacji. Wajda otrzymał go na wniosek Chorwackiej Gildii Reżyserów Filmowych. Order jest przyznawany zarówno obywatelom chorwackim, jak i cudzoziemcom. Ma kształt ośmioramiennej gwiazdy, wykonanej ze srebra, na środku której umieszczony jest wypukły medalion z reliefem. Order przedstawia postać chorwackiego pisarza epoki renesansu Marka Marulicia - z książką w dłoniach, na tle miasta Split z wieżą katedry świętego Dominika.

d2sok2b

Podziel się opinią

Share

d2sok2b

d2sok2b
Więcej tematów