Trwa ładowanie...

Andrzej Wajda otrzymał Order Chorwackiej Jutrzenki

Reżyser Andrzej Wajda został uhonorowany Orderem Chorwackiej Jutrzenki z Wizerunkiem Marka Marulicia za szczególne zasługi w dziedzinie kultury. Uroczystość odbyła się w chorwackiej ambasadzie w Warszawie. Order jest wysokim odznaczeniem państwowym, przyznawanym przez prezydenta Republiki Chorwacji.

Share
Andrzej Wajda otrzymał Order Chorwackiej Jutrzenki
Źródło: AFP
d2admag

Jak zaznaczył ambasador Ivan Del Vechio, był to nie tylko akt docenienia zasług Wajdy na artystycznym polu, lecz także "wyraz głębokiej wdzięczności dla niego za poparcie okazywane Chorwacji od samego początku wojny o niezawisłość".

- Polska jest krajem, który wiele wycierpiał. Dlatego my rozumiemy lepiej niż ktokolwiek, co znaczy zostać samotnym. Był moment, gdy Chorwacja została sama, z przemocą i gwałtem, które były przeciwko niej kierowane. Ja wielokrotnie odwiedzałem Chorwację, mam tam wielu przyjaciół - powiedział Wajda po uroczystości.

d2admag

Ambasador Del Vechio, dekorując Wajdę orderem, nazwał go "jednym z najznakomitszych artystów światowego kina". - W czasach mojej młodości byłem, jak moi rówieśnicy, zafascynowany pana twórczością - powiedział.

Del Vechio podkreślił, że w ocenie Chorwatów także niezwiązana z filmem działalność Wajdy "odzwierciedlała wrażliwość na ludzką krzywdę, dążenie do sprawiedliwości i prawdy".

Uhonorowanie go Orderem Chorwackiej Jutrzenki stanowiło zarazem podziękowanie "za wszystkie wystąpienia publiczne, podczas których Wajda wypowiadał się przeciwko agresji na Chorwację; za otwarte występowanie przeciwko bombardowaniu wsi i miast latem 1991 r.; za wystąpienie podczas festiwalu filmowego w Wenecji we wrześniu 1991 r., kiedy Wajda przyłączył się do grupy twórców filmowych, którzy podpisali petycję o wstrzymaniu wojny" - zaznaczył ambasador.

- Chorwaci niezwykle cenią Wajdę, jego filmy takie jak "Kanał", "Popiół i diament" czy "Człowiek z żelaza". Jesteśmy mu także wdzięczni za poparcie, które okazywał nam w trudnych chwilach. Bardzo chciałbym, by Chorwaci realizowali filmy razem z Polakami Myślę, że nasze narody są sobie bardzo bliskie - powiedział prowadzący uroczystość Arsen Anton Ostojić.

d2admag

Ostojić wręczył Wajdzie oryginalny prezent od chorwackich reżyserów - elegancki krawat, zdobiony motywami przedstawiającymi pałac cesarza Dioklecjana w mieście Split. Wajda od razu go założył. Przy okazji gospodarze przypomnieli, że krawat to "wynalazek" chorwacki - wywodzi się od długich, kolorowych chust lub szarf noszonych dawniej na szyi przez mężczyzn z tamtego rejonu świata.

Order Chorwackiej Jutrzenki jest wysokim odznaczeniem państwowym, przyznawanym przez prezydenta Republiki Chorwacji. Wajda otrzymał go na wniosek Chorwackiej Gildii Reżyserów Filmowych. Order jest przyznawany zarówno obywatelom chorwackim, jak i cudzoziemcom. Ma kształt ośmioramiennej gwiazdy, wykonanej ze srebra, na środku której umieszczony jest wypukły medalion z reliefem. Order przedstawia postać chorwackiego pisarza epoki renesansu Marka Marulicia - z książką w dłoniach, na tle miasta Split z wieżą katedry świętego Dominika.

Marzysz o wakacjach w Chorwacji? Zamów pobyt, wykorzystując promocję ze strony sun and snow kod rabatowy.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.

d2admag

Podziel się opinią

Share
d2admag
d2admag
Więcej tematów