Trwa ładowanie...
d28aofo

Andrzej Duda odbiera odznaczenia. Wcześniej sam je wręczył

Prezydent Andrzej Duda odebrał dwa medale nadane w trakcie jego kadencji. Głowa państwa może podjąć taką decyzję w wyjątkowych przypadkach, m.in. kiedy dana osoba popełniła czyn "niegodny" odznaczenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Andrzej Duda odebrał państwowe oznaczenia
Prezydent Andrzej Duda odebrał państwowe oznaczenia (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d28aofo

Prezydencka decyzja o pozbawieniu dwóch osób państwowych odznaczeń pochodzi z początku roku. Postanowienie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 9 stycznia, jednak nie podano w nim uzasadnienia decyzji. "Rzeczpospolita" dotarła do szczegółów tego postanowienia.

Medale odebrano dwóm mężczyznom, których uhonorował sam prezydent Duda. W pierwszym przypadku chodzi o Tomasz Marię M. odznaczonego w 2016 roku srebrnym medalem za długoletnią służbę. Został on prawomocnie skazany za "czyny związane z wykonywaniem obowiązków służbowych". O odznaczenie M. wnioskował dolnośląski wojewoda.

d28aofo

Z kolei Tomasza Grzegorza L. uhonorowano w 2017 roku brązowym krzyżem za zasługi na rzecz rozwoju nauki. Komisja dyscyplinarna na uczelni, na której L. jest adiunktem, uznała go winnego naruszenia praw autorskich. Dwa lata temu wysokie odznaczenie państwowe rekomendował wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

To pierwsza taka decyzja wydana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28aofo

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: Anna Zalewska z zakazem? Minister: to fake news!

d28aofo

Podziel się opinią

Share

d28aofo

d28aofo
Więcej tematów