Trwa ładowanie...

Andrzej Duda o badaniach nad polskim lekiem na koronawirusa

Trwają badania nad polskim preparatem przeciwko koronawirusowi. Andrzej Duda przekazał, że trzyma kciuki, aby badania prowadzone w Celon Pharma S.A. powiodły się. Prezydent wyraził nadzieję, że w 2022 roku na rynku pojawi się polski preparat działający przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Share
Andrzej Duda s Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A.
Andrzej Duda s Centrum Badawczo-Rozwojowym Celon Pharma S.A.Źródło: PAP, Fot: Andrzej Lange
d2k1xfh

Andrzej Duda w środę wybrał się do Centrum Badawczo-Rozwojowego Celon Pharma S.A. w Kazuniu Nowym (woj. mazowieckie), gdzie trwają badania nad polskim preparatem przeciwko koronawirusowi.

Prezydent przekazał, że w ośrodku aktualnie prowadzone jest 15 innowacyjnych projektów. Jeden z nich dotyczy wytworzenia leku przeciwko wirusowi SARS-COV-2.

"15 różnych preparatów lekowych, nad którymi cały czas trwają prace, a spośród których pięć jest już w tej chwili na etapie badań klinicznych. A co najważniejsze, są tu prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, nad lekami neuropsychiatrycznymi, ale są też tutaj prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi" - powiedział Duda.

d2k1xfh

Zobacz także: Andrzej Duda nie będzie zadowolony. "Wielkim prezydentem nie zostanie"

Andrzej Duda trzyma kciuki za badania nad polskim lekiem na koronawirusa

Prezydent przekazał, że to jest ogromny polski dorobek, który daje nadzieję dla "polskiej farmacji". Andrzej Duda przekazał także, że trzyma kciuki, aby badania się powiodły i żeby w 2022 roku na rynek mógł trafić preparat przeciwko koronawirusowi.

d2k1xfh

Andrzej Duda przekazał również, jaki jest koszt państwowego projektu pracy nad lekami przy zakażeniu koronawirusem - szacuje się go na blisko 64 mln. Prawie 40 mln z tej kwoty stanowi grant, jaki od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju otrzymała firma Celon Pharma.

Maciej Wieczorek, prezes firmy, dodał, że centrum badawcze pracuje nad nowymi i innowacyjnymi lekami. "Mamy dziś 15 projektów innowacyjnych, z tego pięć klinicznych. Mamy bardzo zaawansowane dwa projekty w neuropsychiatrii, zwłaszcza w depresji lekoopornej" - przekazał Wieczorek.

Szef Celon Pharma S.A. dodał także, że w firmie prowadzone są badania nad trzema projektami związanymi z lekami w zakresie COVID-19. "Nasz najbardziej zaawansowany lek już jest w badaniach klinicznych, jest w pierwszej fazie. To lek wyjątkowy, mający unikatowy profil działania" - powiedział Maciej Wieczorek.

Przekazał on również, że według jego opinii, ten lek idealnie się nadaje do leczenia ciężkiego przebiegu COVID-19. Badania nad tym preparatem powinny zakończyć się za dwa miesiące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k1xfh

Podziel się opinią

Share
d2k1xfh
d2k1xfh
Więcej tematów