Trwa ładowanie...

"Amerykanie poniosą taką samą klęskę jak Sowieci"

Amerykanie poniosą w Afganistanie taką samą klęskę jak Sowieci w latach 80. - oświadczył rzecznik talibskich rebeliantów Jusuf Ahmadi.

Share
"Amerykanie poniosą taką samą klęskę jak Sowieci"
Źródło: AFP, fot: Saul Loeb
d1zzoqw

Dzień wcześniej USA zapowiedziały, że wyślą od 20 tys. do 30 tys. dodatkowych żołnierzy do Afganistanu przed latem 2009 roku.

- Codziennie Amerykanie zmieniają sposób przekazu, żeby ukryć swą porażkę. Teraz chcą wysłać do Afganistanu taką samą liczbę żołnierzy jak Sowieci w latach 80. - powiedział Ahmadi w rozmowie telefonicznej cytowanej przez AFP.

- Sowieci wysłali taką samą liczbę żołnierzy w celu okupacji Afganistanu, lecz ponieśli poważną porażkę. Jeśli Amerykanie wyślą siły w tej liczebności, tak samo poniosą klęskę" - ostrzegł.

d1zzoqw

Pomimo rozmieszczenia w ciągu prawie 10 lat (od grudnia 1979 do lutego 1989) interwencji w Afganistanie ponad 100 tysięcy żołnierzy (niektóre szacunki mówią nawet o 160 tys.) Sowieci ponieśli klęskę, musząc wycofać się na skutek silnego oporu mudżahedinów.

Obecnie o wysłanie dodatkowych 20 tys. żołnierzy zabiegał dowódca sił międzynarodowych w Afganistanie, amerykański generał David McKiernan. Wzmocnione siły mają powstrzymać talibskie powstanie, zwłaszcza na wschodzie i południu Afganistanu.

Waszyngton jest gotowy wysłać 3 tys. dodatkowych żołnierzy już w styczniu i kolejne 2,8 tys. na wiosnę. Władze wcześniej zastrzegały, że pułap 20 tys. wojskowych może zostać osiągnięty w terminie 12-18 miesięcy.

W ostatnich dwóch latach talibscy bojownicy podwoili liczbę ataków mimo obecności w Afganistanie blisko 70 tys. zagranicznych żołnierzy, z czego ok. połowy stanowią Amerykanie.

d1zzoqw

Podziel się opinią

Share
d1zzoqw
d1zzoqw
Więcej tematów