Trwa ładowanie...
d1yqtii

Ambasador Andrzej Przyłębski napisał list ws. Polski. Rzeczniczka MSZ Rosji: to jawne kłamstwo

Ambasador Andrzej Przyłębski zwrócił się w otwartym liście do ambasadora Rosji w Berlinie Siergieja Nieczajewa ws. zarzutów wobec Polski. Zareagowała rzeczniczka MSZ Rosji, która stwierdziła, że "wypowiedź Przyłębskiego to jawne kłamstwo".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa (East News)
d1yqtii

Wszystko zaczęło się od tego, że w piątek w "Maerkische Oderzeitung" ukazał się wywiad z ambasadorem Rosji w Berlinie Siergiejem Nieczajewem, w którym dyplomata oskarżył Polskę o fałszowanie historii.

Polski ambasador Andrzej Przyłębski postanowił odnieść się do tego.

"Wbrew temu, co powiedział (Nieczajew - przyp. red.), nikt w Polsce nie lekceważy 'decydującego wkładu Związku Sowieckiego w zwycięstwo nad nazizmem'. Nawet jeśli wkład sojuszników, w tym tysięcy polskich żołnierzy we wszystkich formacjach (w tym sowieckiej Armii Czerwonej), był ogromny. W żaden sposób nie podważa to historycznego faktu, że Związek Sowiecki zaatakował Polskę 17 września 1939 r., wcielając w życie postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, uniemożliwiając Polsce dalszą obronę" - można przeczytać w otwartym liście dyplomaty.

d1yqtii

Zobacz też: Kosiniak-Kamysz apeluje do Tuska ws. debaty z Kidawą-Błońską

Na reakcję strony rosyjskiej nie trzeba było długo czekać. "Wypowiedzi dotyczące tego, że Związek Radziecki okupował sam siebie – a właśnie tak można je kwalifikować – są wskaźnikiem, iż oficjalna Warszawa (...) zapomniała się. Takie jawne kłamstwo przedstawiane jest teraz jako fakty historyczne" - powiedziała Maria Zacharowa z MSZ Rosji w rozmowie z państwową telewizją Kanał Pierwszy.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zaznaczyła także, że "kłamstwem jest, iż Armia Czerwona nie wyzwalała Warszawy". "Nie tylko kłamstwem, ale absurdalnym kłamstwem jest to, że ZSRR okupował Ukrainę i Białoruś" - dodała.

Zacharowa podkreśliła także, że rosyjskie MSZ otrzymało niedawno informację, że "polskie struktury prorządowe i organy państwowe przeprowadziły naradę" na temat działań w celu "zneutralizowania materiałów i faktów historycznych, które będzie prezentować Moskwa".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yqtii

Podziel się opinią

Share
d1yqtii
d1yqtii
Więcej tematów