Trwa ładowanie...
d1d09no
IAR

Ambasada Rosji: oczekujemy wyjaśnień ws. pomnika "czterech śpiących"

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie jest zaniepokojona decyzją warszawskich radnych w sprawie pomnika "czterech śpiących". Zdecydowali oni, że monument, zdemontowany w związku z budową metra, nie wróci na dawne miejsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie archiwalne: demontaż pomnika Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni na pl. Wileńskim w Warszawie, 8 listopada 2011 r.
Zdjęcie archiwalne: demontaż pomnika Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni na pl. Wileńskim w Warszawie, 8 listopada 2011 r. (PAP, Fot: Andrzej Hrechorowicz)
d1d09no

Rzeczniczka prasowa Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie Waleria Perżinskaja podkreśliła w rozmowie z agencją TASS, że w 2011 roku władze Warszawy uzgodniły z nią powrót pomnika. Tymczasem dziś radni odstąpili od tamtej uchwały.

Rzeczniczka dodaje, że w grudniu 2014 ambasada skierowała list do szefa Rady Ochrony Pamięci, Walk i Męczeństwa z zapytaniem o lokalizację pomnika, jednak dotąd nie otrzymała odpowiedzi. - Nadal oczekujemy, że oficjalne organy władzy wyjaśnią swoje stanowisko w tej sprawie - mówi rzeczniczka.

Pomnik Braterstwa Broni stanął na warszawskiej Pradze w listopadzie 1945 roku. Z racji na pochyloną postawę części uwiecznionych na nim żołnierzy został potocznie nazwany "pomnikiem czterech śpiących". W 2011 roku w związku z budową II linii metra został zdjęty, a po zakończeniu budowy miał wrócić nieopodal poprzedniej lokalizacji.

d1d09no

Zobacz: Głaz w miejscu "Czterech Śpiących"

d1d09no

Podziel się opinią

Share
d1d09no
d1d09no
Więcej tematów