Trwa ładowanie...

Aleksander Łukaszenka: rozpad ZSRR był katastrofą

• Łukaszenka: rozpad ZSRR ma negatywne konsekwencje na całym świecie

• Wg prezydenta Białorusi w czasach istnienia ZSRR nie mogłoby dojść do wielu konfliktów

• Łukaszenka: ZSRR zniknął i, jak widzicie, świat się zachwiał na jednym filarze

Aleksander Łukaszenka: rozpad ZSRR był katastrofąŹródło: AFP, fot: HOANG DINH NAM
d2ubfy5
d2ubfy5

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka powiedział podczas wystąpienia na Uniwersytecie Pekińskim, że "nic dobrego nie wynikło" z rozpadu Związku Radzieckiego.

- To była katastrofa, która miała i ma negatywne konsekwencje na całym świecie. Nic dobrego z tego nie wynikło - powiedział Łukaszenka, cytowany przez oficjalną agencję prasową BiełTA. Spotkaniem ze studentami w Pekinie zakończyła się wizyta państwowa białoruskiego prezydenta w Chinach.

Łukaszenka tłumaczył, że ZSRR był ważnym czynnikiem powstrzymywania i zapewnienia bezpieczeństwa na świecie. Jego zdaniem w czasach istnienia ZSRR nie mogłoby dojść do wielu konfliktów, z którymi mamy do czynienia dzisiaj, np. na Bliskim Wschodzie czy w Afryce.

- To przyczyniało się do równowagi na naszej planecie. ZSRR zniknął i, jak widzicie, świat się zachwiał na jednym filarze. Nie krytykuję teraz Amerykanów, ale fakt pozostaje faktem. Filar jest jeden i świat się chwieje - ocenił białoruski prezydent.

d2ubfy5

Łukaszenka przyznał, że relacje ZSRR z Chinami nie zawsze były dobre: "dochodziło do działań wojennych na granicy, ale jeśli spojrzeć na historię, to między nami, ludźmi sowieckimi i chińskimi, zawsze było więcej dobrego". Jako przykład podał wspólne zwycięstwo nad faszyzmem i militaryzmem japońskim.

By świat był wielobiegunowy, należy - według Łukaszenki - wzmacniać realne fundamenty, które widzi w Chinach, a być może także w jedności przestrzeni poradzieckiej i coraz bardziej samodzielnej polityce Unii Europejskiej.

Prezydent mówił w Pekinie, że Białoruś jest zainteresowana, by Chiny się umacniały. - W tym przejawia się nasz pragmatyzm. Jeśli będą potężne i silne Chiny, to będzie także suwerenna i niezależna Białoruś. Dlatego, że to nasz przyjaciel, na którego ramieniu zawsze możemy się oprzeć.

Białoruski prezydent przebywał z wizytą w Chinach od 28 września.

d2ubfy5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ubfy5
Więcej tematów