PolskaAlarm powodziowy na Śląsku Cieszyńskim odwołany

Alarm powodziowy na Śląsku Cieszyńskim odwołany

Starosta cieszyński odwołał po południu alarm powodziowy w sześciu gminach powiatu: Cieszynie, Hażlachu, Strumieniu, Dębowcu, Goleszowie i Zebrzydowicach. Alarm obowiązywał od środy. Po intensywnych opadach deszczu w powiecie rzeki i potoki w wielu miejscach wylały.

Na Podbeskidziu rozpoczęło się już wstępne szacowanie strat wywołanych przez wodę. Na około 100 mln zł wstępnie oszacował je burmistrz Andrychowa Jan Pietras. Samorządowiec wystąpił już do wojewody małopolskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

W tym rejonie trzeba zbudować od nowa siedem mostów, zrekonstruować nawierzchnię dróg w wielu miejscach, naprawić poważne uszkodzenia sieci gazowej i energetycznej. Praktycznie unieruchomione są niektóre zakłady, w tym Andropol. Hanna Węglewska z Andropolu powiedziała, że woda zalała magazyn surowca i wyrobów gotowych oraz przędzalnię. Wartość zniszczonej przędzy to 3 mln zł.

Rzecznik resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji Marek Gieorgica poinformował w komunikacie, że na polecenie ministra Ryszarda KaliszaKalisza okolice Andrychowa odwiedził w czwartek wojewoda małopolski Jerzy Adamik. Na miejscu określił sytuację jako opanowaną. Wojewoda wystąpi również do ministra Obrony Narodowej o pomoc saperów wáodbudowie mostów.

Rzecznik dodał, że po zakończeniu akcji ratowniczej, opadnięciu wody i oszacowaniu dokładnych strat wojewodowie podejmą decyzje co do wystąpienia do MSWiA o pomoc finansową na odbudowę zniszczonej infrastruktury.

"Władze samorządowe są poinformowane o procedurach związanych záwystępowaniem o pomoc na usuwanie skutków powodzi" - głosi komunikat MSWiA.

Wadowicki Sanepid zaapelował w czwartek do mieszkańców trzech miejscowości w gminie Andrychów: Targanic, Sułkowic i Brzezinki, aby nie spożywali wody z wodociągu komunalnego do odwołania.

W większości gmin dotkniętych przez nocne nawałnice strat jeszcze nie oszacowano. Rzecznik starostwa w Żywcu Stanisław Kucharczyk powiedział, że Żywiecczyzna szacunkowe dane poda w piątek. W tym rejonie najbardziej poszkodowana została gmina Łękawica. Wójt Stanisław Baczyński powiedział, że poważnie uszkodzony został jeden z mostów. Od świata odciętych jest w dalszym ciągu około 20 gospodarstw w przysiółku Wysokie.

W Porąbce koło Bielska-Białej odcięty od świata pozostaje przysiółek Wielka Puszcza, który zamieszkuje około 50 osób. Woda zabrała tam parę kilometrów drogi.

Rzeczniczka powiatu cieszyńskiego Iwona Klepczyńska poinformowała, że w rejonie nieprzejezdne są drogi z Międzyświecia do Dębowica oraz z Drogomyśla do Pruchnej. Poważnie uszkodzona jest droga z Pruchnej do Kończyc Małych. Ruch odbywa się tam wahadłowo.

W Cieszynie pod wodą znalazło się 112 ha gruntów, 14 budynków, woda podmyła i uszkodziła przyczółki dwóch małych mostów, uszkodzone zostały drogi i chodniki. Zalane zostały m. in. przepompownia ścieków, budynki Miejskiego Zarządu Dróg, camping turystyczny, hurtownia spożywcza i zakład przetwórstwa mięsnego.

W gminie Dębowiec podtopione zostały: przedszkole, szkoła podstawowa oraz domy prywatne. Z brzegów wystąpiła rzeka Knajka, która zalała oczyszczalnię ścieków w Dębowcu. Pod wodą znalazły się też stawy hodowlane. Woda w tej okolicy już ustąpiła.

W Zebrzydowicach woda zalała około 750 ha gruntów i podtopiła 60 gospodarstw i domów jednorodzinnych. Pod wodą znalazł się także cmentarz. Z zagrożonych budynków ewakuowano 9 osób. Nadal nieprzejezdne są niektóre odcinki dróg lokalnych. W Hażlachu woda zalała natomiast około 25 budynków i 100 ha pól uprawnych i łąk. W gminie Goleszów zostało poszkodowanych ok. 500 osób.

Ze wstępnych szacunków wynika, że w gminie Strumień uszkodzone zostały drogi w kilku miejscach. Woda wdarła się do 20 mieszkań i 300 piwnic. Na 12 stawach rybnych zostały przerwane groble.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)