Akcja „recykling – to się opłaca”, czyli sprzątanie świata
Sprzątanie Świata (PAP - Jerzy Paszkowski)
„Recykling - to się nam opłaca" - pod takim hasłem w całej Polsce trwa tegoroczne "Sprzątanie Świata". W Polsce akcja jest organizowana po raz dziewiąty, a na świecie po raz dziesiąty.
21.09.2002 | aktual.: 21.09.2002 10:56
Zdaniem organizatora akcji "Sprzątanie Świata" i prezes Fundacji Nasza Ziemia Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, dzięki stosowaniu recyklingu oszczędzamy zasoby naturalne, energię, czas oraz miejsce na wysypiskach, gdyż część odpadów trafia do przerobu, a nie jest składowana.
W Polsce produkuje się 11 mln ton śmieci rocznie, z czego tylko 3% jest poddawana recyklingowi, czyli ponownemu wykorzystaniu odpadów. Fundacja Nasza Ziemia apeluje, by selekcjonować plastikowe worki i butelki, metalowe puszki po napojach, czy szkło.
W myśl nowych przepisów, które weszły w życie w tym roku, jeśli producent nie "stworzy" własnego recyklingu odpadów, które wytwarza, będzie musiał wnieść tak zwaną opłatę produktową.
Krzysztof Kawczyński, przedstawiciel "Polskiego Systemu Recyklingu" stwierdził, że recykling to nie tylko sposób na ochronę środowiska, ale też warunek wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Poziom recyklingu na ten rok został ustalony na poziomie 13%, a więc musi on wzrosnąć kilkakrotnie. Unia Europejska chce, aby w 2007 roku Polska odzyskiwała 25% wytwarzanych odpadów komunalnych. Taki jest średni poziom recyklingu w krajach Unii Europejskiej - podkreślił Kawczyński.(an)