Agresja w szkołach
Co czwarty uczeń bije się z rówieśnikami, prawie co drugi oszukuje nauczycieli i szkaluje swoich kolegów, a co trzeci pije alkohol. Takie są wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez profesor Krystynę Ostrowską z Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego we wszystkich typach szkół. Badania przedstawiono podczas odbywającej się w Warszawie Ogólnopolskiej Konferencji "Szkoła wobec agresji i przemocy".
28.05.2004 13:50
Autorka badań powiedziała, że prawie połowa uczniów kłamie i oszukuje nauczycieli oraz przeszkadza im w prowadzeniu lekcji. Co trzeci uczeń poniża i obraża swoich kolegów, jedna czwarta wdaje się w bójki z rówiesnikami, a jedna trzecia pije alkohol. Prawie 38 procent przyznaje, że niszczy ławki i inne sprzęty szkolne.
Zdaniem Krystyny Ostrowskiej agresywne zachowania dzieci i młodzieży nasilają się wraz z wiekiem i przechodzeniem na wyższe etapy wykształcenia. Najwięcej przemocy i agresji jest w szkołach zawodowych.
Profesor Ostrowska podkreśliła, że zdarzają się przypadki bardzo poważne, które mają znamiona przestępstw, jak na przykład grożenie pistoletem, użycie noża w trakcie bójki, kradzież pieniędzy, pobicie nauczyciela czy zmuszanie do zachowań seksualnych. Profesor dodała, że są to zjawiska incydentalne, bowiem obejmują od 1 do 3 procent uczniów, ale jednak zdarzają się.
Według Krystyny Ostrowskiej agresja jest formą przystosowania się uczniów do różnych sytuacji życiowych. Dodała, że te z dzieci, które już w szkole podstawowej uczniowie zachowują się agresywnie, powinny być objęte specjalną pomocą i terapią.