Trwa ładowanie...

Afryka Zachodnia wolna od epidemii eboli

• Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO): koniec epidemii gorączki krwotocznej wywoływanej przez wirus ebola w Liberii
• Afryka Zachodnia zwyciężyła z najcięższą epidemią tego wirusa od momentu jego wykrycia w 1976 r.

Share
Afryka Zachodnia wolna od epidemii eboli
Źródło: AFP, fot: Cellou Binani
d1ep0og

W środę Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegał, że "w przyszłości możemy spodziewać się nowych wybuchów eboli". Dodał jednak, że ich siła i częstotliwość "z czasem powinny spadać".

Kraj można ogłosić wolnym od epidemii po zakończeniu 6-tygodniowego okresu przejściowego od wyleczenia ostatniego w państwie zakażonego pacjenta. W Liberii już dwukrotnie ogłaszano, że kraj jest wolny od wirusa - w maju i wrześniu 2015 roku; jednak w listopadzie zmarła na gorączkę krwotoczną kolejna ofiara, 15-letni chłopiec.

Sierra Leone i Gwinea zostały już ogłoszone wolnymi od epidemii odpowiednio 7 listopada i 29 grudnia.

d1ep0og

Epidemia wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone - w tych trzech państwach odnotowano większość spośród ponad 11 tys. ofiar śmiertelnych. Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Zarejestrowano ponad 28,6 tys. przypadków zachorowań.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

d1ep0og

Podziel się opinią

Share
d1ep0og
d1ep0og
Więcej tematów