Trwa ładowanie...
12-04-2009 03:20

Afganistan - polski program odbudowy

Polscy żołnierze aktywnie działają na terenie Afgańskiej prowincji Ghazni. Jednym z priorytetowych zadań - oprócz utrzymywania pokoju w regionie - jest wspieranie ludności cywilnej.

Afganistan - polski program odbudowyŹródło: POL PRT Ghazni, fot: ppłk Jacek Matuszak
d1t4djx
d1t4djx

W ramach tak zwanego PRT, czyli Regionalnego Zespołu Odbudowy, udało się odbudować część dróg w prowincji, wyremontować szkoły, sierocińce i oddziały szpitalne. Jak powiedział cywilny ekspert z polskiego kontyngentu Jacek Matuszak - specjaliści z PRT realizują tylko te projekty, które wskazują sami Afgańczycy -. Dzięki temu w 2008 roku udało się zrealizować 17 projektów. Najważniejsze z nich to: remont i wyposażenie sierocińca, pomoce szkolne dla departamentu edukacji oraz 30 studni w obozie dla powracających mieszkańców Ghazni.

W sumie na te programy polska grupa PRT wydała w ubiegłym roku prawie półtora miliona dolarów. Tegoroczny budżet jest kilka razy większy. Jacek Matuszak podkreślił, że wszystkie pieniądze pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zostaną one przeznaczone na nowe programy pomocowe dla prowincji Ghazni. Tym razem PRT chce zrealizować 11 projektów, przede wszystkim infrastrukturalnych. Z pieniędzy MSZ-u mają zostać wyremontowane trzy odcinki dróg w prowincji. Pomoc dostanie również lokalna rozgłośnia radiowo - telewizyjna, a Ghazni zostanie zelektryfikowane.

Podstawowym założeniem Regionalnego Zespołu Odbudowy jest realizacja projektów, w które mogą zostać zaangażowani Afgańczycy. Specjaliści z PRT najpierw zbierają pomysły na projekty od miejscowej ludności, potem robią rozeznanie w terenie, a później - w drodze przetargu - wybierają afgańskiego wykonawcę. Dzięki takiej filozofii okoliczna ludność ma zapewnioną pracę i stałe źródło dochodu, a co za tym idzie nie szuka łatwego zarobku u rebeliantów.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj