NEWS WP: MON i ABW nauczy posłów, czym jest deepfake, jak używać poczty i czego nie mówić obcokrajowcom
Ministerstwo Obrony Narodowej i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wniosek Kancelarii Sejmu zorganizują w lipcu szkolenia kontrwywiadowcze i dotyczące cyberbezpieczeństwa - dowiaduje się Wirtualna Polska. Szkolenia przejdą wszyscy zainteresowani posłowie. Dotarliśmy do szczegółów ofert MON i ABW. - Te oferty brzmią tak, jak by były przygotowane dla dzieci w podstawówce - uważa jeden z posłów.
Resort obrony narodowej w ofercie szkoleniowo-warsztatowej dla posłów (temat: "Cyberhigiena - jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci") proponuje m.in. 30-minutowy wykład dotyczący hackingu i podsłuchu komputerowego oraz szpiegostwa. Posłowie będą mogli także dowiedzieć się, czym jest… deepfake, fakenews i postprawda. Szczegóły ujawniamy w dokumencie, który trafił na specjalne aplikacje sejmowe (SDI) przyporządkowane każdemu z posłów.
Parlamentarzyści dzięki ministerstwu Mariusza Błaszczaka mają dowiedzieć się m.in.: dlaczego w sieci nie wolno działać ad hoc ("szybko i tymczasowo nie znaczy dobrze"), czym jest rutyna ("przyzwyczajenia są zgubne"), żeby "ufać, ale sprawdzać" ("fałszywe poczucie bezpieczeństwa"), a także jak tworzyć "silne hasła".
W ciągu 30 min posłowie mogą dowiedzieć się od ekspertów MON, jak chronić swoje urządzenia elektroniczne, jakie zagrożenia niosą za sobą QR-kody oraz jak bezpiecznie przechowywać swoje dane i jak uniknąć zagrożeń związanych z publikowaniem postów w mediach społecznościowych.
To część teoretyczna. W części praktycznej - trwającej 90 min - posłowie przejdą indywidualne warsztaty z instruktorem. Parlamentarzyści nauczą się m.in., jak konfigurować i zabezpieczać swoje urządzenia, a także skrzynki pocztowe i konta na portalach społecznościowych.
Jak wynika z dokumentów, do których dotarliśmy, szkolenia mają odbyć się w dniach 19-22 lipca w Akademii Sztuki Wojennej w warszawskim Rembertowie.
ABW nauczy posłów, jak rozmawiać za granicą
Swoją ofertę szkoleniową przedstawiła Kancelarii Sejmu również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - jedna z najważniejszych służb specjalnych w Polsce.
Oferta zawiera m.in. katalog właściwych zachowań wobec zagrożeń informacyjnych. Mowa tu m.in. o urzędniku jako "celu zainteresowań" oraz „celu działań obcych wywiadów". Posłowie mają także uzyskać wiedzę o "uzyskiwaniu informacji kontrwywiadowczych" oraz "zasadach postępowania w kontaktach z cudzoziemcami".
ABW przekaże parlamentarzystom również informacje o tym, jak "prowadzić rozmowy i przechowywać dokumenty podczas wyjazdów zagranicznych" (profilaktyka przed utratą informacji; znaczenie etyki, praw i zwyczajów w krajach obcych; zasada "razem bezpieczniej" oraz unikanie świadczenia przysług).
Jak zapowiada ABW w piśmie, do którego dotarliśmy: "Podczas szkoleń prezentowane są dobre praktyki, które mają na celu podniesienie ogólnego poziomu bezpieczeństwa ‘cyfrowego życia’ zarówno w aspekcie prywatnym, jak i służbowym. Prezentacja składa się z korzyści oraz zagrożeń związanych z wykorzystaniem takich technologii, jak poczta internetowa, portale społecznościowe, komunikatory internetowe, VPNy, HTTPS (certyfikat zaufany) itd.. Prezentowana jest również metoda współczesnych technik phishingu/spear phishingu wraz z metodami ochrony przed tego typu zagrożeniami".
Szkolenia mają być przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Sejmu. Szefowa kancelarii, Agnieszka Kaczmarska, tłumaczy, iż Sejm tym samym odpowiada na prośby posłów, którzy domagali się zorganizowania szkoleń dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Wszystko ma oczywiście związek z tzw. aferą mailową, której ofiarami padli najważniejsi urzędnicy państwowi - z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michałem Dworczykiem na czele. Ofiarami ataku hakerów - jak przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - są także niektórzy posłowie.
O krytycznych błędach w poczcie rządu i Sejmu obszernie pisaliśmy w materiale śledczym naszych dziennikarzy: Szymona Jadczaka i Patryka Słowika.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Napisz do autora: michal.wroblewski@grupawp.pl