Trwa ładowanie...

Abp Gądecki: będą kościelne ośrodki pomocy dla ofiar pedofilii

- Przynajmniej cztery kościelne ośrodki pomocy dla ofiary nadużyć seksualnych powstaną wkrótce w różnych częściach Polski - zapowiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Share
Abp Gądecki: będą kościelne ośrodki pomocy dla ofiar pedofilii
Źródło: PAP, fot: Waldemar Deska
dk5ezon

Zagadnienie przemocy seksualnej wobec nieletnich w Kościele było jednym z tematów obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Podsumowano na niej poświęconą temu problemowi międzynarodową konferencję, która w czerwcu odbyła się w Krakowie. Po raz pierwszy w Polsce została wówczas odprawiona liturgia pokutna za grzechy pedofilii w Kościele.

Księża biskupi zadeklarowali też wsparcie dla krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka, założonego w Krakowie przez o. Adama Żaka, koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży przy KEP.

dk5ezon

Ośrodki, których powstanie zapowiedział abp Gądecki, mają być czymś w rodzaju terenowych oddziałów Centrum. Przewodniczący KEP wyjaśnił, że ośrodki te zbierałyby pytania i zgłoszenia osób poszkodowanych oraz petycje ofiar. - Żeby każdy, kto czuje się ofiarą i faktycznie jest ofiarą mógł zgłosić się do tego punktu i można było z nim przeprowadzić wstępne rozmowy, dotyczące jego statusu, możliwości leczenia i pomocy - powiedział arcybiskup.

Jeszcze jesienią biskupi mają otrzymać od o. Żaka projekt statutów ośrodków oraz założenia finansowania tych placówek.

dk5ezon

Podziel się opinią

Share
dk5ezon
dk5ezon
Więcej tematów