Trwa ładowanie...
d1kbvqj

78 proc. stołecznych sklepów sprzedaje e-papierosy nieletnim

78 proc. sprzedawców z Warszawy sprzedałoby liquidy z nikotyną osobie niepełnoletniej - taki obraz handlu e-papierosami przedstawia badanie Programu STOP18! Co ciekawe, prawo takiej sprzedaży jeszcze wprost nie zakazuje. Jednakże do takiego zachowania sprzedawców przekonują koordynatorzy Programu STOP18! Jednocześnie na stronie internetowej akcji rozpoczyna się zbiórka podpisów za wprowadzeniem ustawowego zakazu sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
78 proc. stołecznych sklepów sprzedaje e-papierosy nieletnim
(WawaLove.pl)
d1kbvqj

100 prób zakupu liquidów z nikotyną na terenie Warszawy to efekt pracy trzech pełnoletnich, ale wyglądających na mniej niż 18 lat ankieterów. Zachowania sprzedawców potrafią zadziwić. Niektórzy nie wiedzą, co sprzedają, inni z kolei są specjalistami od marketingu, którzy doradzą każdemu, bez względu na wiek klienta. Sprzedawcy którzy odmówili sprzedaży ankieterom (22 proc.) tłumaczyli się wytycznymi od dystrybutora lub nową ustawą, która zabrania sprzedaży e-papierosów i liquidów niepełnoletnim. Przypomnijmy, takiej ustawy jeszcze nie ma.

Chcąc pomóc sprzedawcom w odpowiedzialnej sprzedaży, Program STOP18! przygotował specjalne oznakowanie o treści: Nie sprzedajemy e-papierosów i liquidów niepełnoletnim. Potwierdź pełnoletność - okaż dokument tożsamości. Pierwszym oznakowanym punktem jest salon prasowy Top-Press sieci Kolportera na stacji Metro Pole Mokotowskie. W najbliższych tygodniach takie oznakowania będą sukcesywnie pojawiać się w kolejnych punktach sprzedaży. Cenną społecznie akcję wspiera Straż Miejska m.st. Warszawy, która już od wielu lat prowadzi w stolicy działania na rzecz ograniczania dostępu niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych.

Obecnie brak jest podstaw prawnych do podjęcia interwencji w przypadku sprzedaży e-papierosów osobom niepełnoletnim. Stąd też priorytetem w tym momencie jest edukacja. Będziemy zachęcać pracowników punktów sprzedaży do umieszczenia nowych specjalnych oznakowań, a także do odmowy sprzedaży e-papierosów osobom nieletnim - mówi Bartłomiej Zieliński, Z-ca Komendanta Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

d1kbvqj

Podziel się opinią

Share

d1kbvqj

d1kbvqj
Więcej tematów