Polska69. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

69. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

69 lat temu, bramy obozu Auschwitz-Birkenau otworzyli rosyjscy żołnierze wyzwalając siedem tysięcy więźniów. Jak co roku, na pamiątkę tego dnia byli więźniowie, przedstawiciele władz i duchowni spotkają się na terenie Muzeum Auschwitz- Birkenau.

69. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau
Źródło zdjęć: © WP.PL

Główne uroczystości odbędą się po południu na terenie obozu w Brzezince. Po raz pierwszy uroczystość rocznicy wyzwolenia obozu, odbędzie się z udziałem tak licznej delegacji izraelskiego Knesetu. Planowane są przemówienia i wspólna modlitwa. W uroczystościach weźmie udział 70 członków izraelskiego Knesetu, którzy wieczorem spotkają się z parlamentarzystami polskimi i kilku krajów europejskich.

Po uroczystości upamiętniającej 69. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz uczestnicy przejadą do Krakowa, gdzie odbędzie się uroczysta sesja zatytułowana "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość". Zgromadzi parlamentarzystów z kilkunastu krajów m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier, którzy oddadzą hołd pomordowanym i uhonorują ocalonych.

Przed południem byli polscy więźniowie niemieckich obozów złożą kwiaty przed Ścianą Straceń w byłym obozie Auschwitz I i wezmą też udział w mszy św.

Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku. 27 stycznia - w dniu jego wyzwolenia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)