Trwa ładowanie...

500 plus: Społeczeństwo pragnie zmian w przyznawaniu świadczeń

500 plus: Polacy chcą zmian w przyznawaniu świadczeń. Sprzeciw społeczeństwa budzi fakt, że niektórzy rezygnują z pracy, by otrzymać 500 zł na dziecko.

500 plus: Społeczeństwo pragnie zmian w przyznawaniu świadczeńŹródło: iStock.com
d1xwu5n
d1xwu5n

500 plus – nadchodzą zmiany

Od początku wprowadzenia programu 500 plus do polskich rodzin trafiło łącznie około 58 mld złotych. Program Rodzina 500 w społeczeństwie wzbudził jednak dużo kontrowersji. Nieprzychylne komentarze dotyczyły samotnych rodziców o niskiej aktywności zawodowej, którzy celowo nie podejmują pracy, żeby nie stracić świadczeń na dzieci. Ze sprzeciwem spotykają się również sytuacje, w których pieniądze nie są przyznawane samotnym matkom, gdyż ich zarobki o kilka złotych przekraczają próg dochodowy.

Program 500 plus – stosunek społeczeństwa

Jak pokazują badania 73% ankietowanych chciałoby przyznania 500 plus wszystkim samotnym rodzicom. 70% uważa, że wsparcie powinno obejmować każde dziecko, jeżeli choć jeden z rodziców pracuje. 66% nie miałoby nic przeciwko odebraniu świadczeń najbogatszym rodzinom. 50% badanych jest za ograniczenie, a 29% za odebraniem 500 plus rodzinom bezrobotnym. Według autorki projektu ciekaweliczby, Alicji Defratyki, to właśnie świadomość, że wielu unika pracy, by utrzymać się z różnego rodzaju świadczeń, budzi sprzeciw większości Polaków. Niezależnie od poglądów politycznych popierają zmiany w ich przyznawaniu i dotyczy to również programu 500 plus, którego celem nie jest zniechęcanie rodziców do podjęcia pracy. Minister Elżbieta Rafalska zaprzeczyła jednak, jakoby w resorcie pracowano nad zmianami w programie. Pod uwagę brana jest jedynie zmiana wysokości progu dochodowego, żeby rosnąca minimalna płaca nie pozbawiła dodatkowych pieniędzy samotnych rodziców, którzy zarabiają najniższą krajową i wychowują jedno dziecko.

d1xwu5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xwu5n
Więcej tematów