Trwa ładowanie...

500 plus: Społeczeństwo pragnie zmian w przyznawaniu świadczeń

500 plus: Polacy chcą zmian w przyznawaniu świadczeń. Sprzeciw społeczeństwa budzi fakt, że niektórzy rezygnują z pracy, by otrzymać 500 zł na dziecko.

500 plus: Społeczeństwo pragnie zmian w przyznawaniu świadczeńŹródło: iStock.com
dcodjfk
dcodjfk

500 plus – nadchodzą zmiany

Od początku wprowadzenia programu 500 plus do polskich rodzin trafiło łącznie około 58 mld złotych. Program Rodzina 500 w społeczeństwie wzbudził jednak dużo kontrowersji. Nieprzychylne komentarze dotyczyły samotnych rodziców o niskiej aktywności zawodowej, którzy celowo nie podejmują pracy, żeby nie stracić świadczeń na dzieci. Ze sprzeciwem spotykają się również sytuacje, w których pieniądze nie są przyznawane samotnym matkom, gdyż ich zarobki o kilka złotych przekraczają próg dochodowy.

Program 500 plus – stosunek społeczeństwa

Jak pokazują badania 73% ankietowanych chciałoby przyznania 500 plus wszystkim samotnym rodzicom. 70% uważa, że wsparcie powinno obejmować każde dziecko, jeżeli choć jeden z rodziców pracuje. 66% nie miałoby nic przeciwko odebraniu świadczeń najbogatszym rodzinom. 50% badanych jest za ograniczenie, a 29% za odebraniem 500 plus rodzinom bezrobotnym. Według autorki projektu ciekaweliczby, Alicji Defratyki, to właśnie świadomość, że wielu unika pracy, by utrzymać się z różnego rodzaju świadczeń, budzi sprzeciw większości Polaków. Niezależnie od poglądów politycznych popierają zmiany w ich przyznawaniu i dotyczy to również programu 500 plus, którego celem nie jest zniechęcanie rodziców do podjęcia pracy. Minister Elżbieta Rafalska zaprzeczyła jednak, jakoby w resorcie pracowano nad zmianami w programie. Pod uwagę brana jest jedynie zmiana wysokości progu dochodowego, żeby rosnąca minimalna płaca nie pozbawiła dodatkowych pieniędzy samotnych rodziców, którzy zarabiają najniższą krajową i wychowują jedno dziecko.

dcodjfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcodjfk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj