50. rocznica powstania RWE
W piątek mija 50. rocznica powstania polskiej sekcji Radia Wolna Europa. 3 maja 1952 roku z ośrodka RWE w Monachium dotarła do słuchaczy pierwsza audycja. Celem rozgłośni była walka z propagandą i indoktrynacją komunistyczną, ukazywanie prawdy historycznej i obiektywne informowanie o Polsce i świecie.
Chcąc pozbawić Polaków rzetelnej i wolnej informacji, władza zagłuszała rozgłośnię i dyskredytowała RWE w oczach społeczeństwa. Praca w rozgłośni uznano za działalność szpiegowską na rzecz obcych wywiadów i podlegała karze.
W 1954 roku RWE nadawało wypowiedzi płk. Józefa Światło, zbiegłego na Zachód funkcjonariusza UB, który ujawniał kulisy działania aparatu władzy i służb bezpieczeństwa w okresie stalinowskim, kompromitując ustrój w Polsce. Ważnym problemem poruszanym w rozgłośni był także los Polaków przetrzymywanych w obozach w ZSRR.
Pierwszym dyrektorem polskiej sekcji Radia Wolna Europa, kierującym rozgłośnią przez niemal 25 lat, był Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy".
Po 1989 roku zmieniła się rola i znaczenie Sekcji Polskiej RWE. Uznano, że odegrała już swoją historyczną rolę i w 1994 roku uległa likwidacji. Archiwum Sekcji Polskiej w całości przekazano Archiwom Państwowym.
Z okazji 50. rocznicy utworzenia Radia Wolna Europa papież Jan Paweł II przesłał na ręce Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jako jej byłego dyrektora, wyrazy duchowej łączności z wszystkimi uczestnikami jubileuszowych obchodów.
W liście przesłanym przez watykański Sekretariat Stanu do Jana Nowaka-Jeziorańskiego napisano, że Jan Paweł II wraz z wszystkimi zgromadzonymi na nabożeństwie w warszawskim kościele pod wezwaniem Świętego Brata Alberta - kościele środowisk twórczych, dziękuje Bogu za wszystkie lata działalności Radia Wolna Europa, które w trudnych czasach systemu totalitarnego było konsekwentnym obrońcą wiary i Kościoła.
Papież poleca w modlitwie w szczególny sposób wszystkich, którzy dali początek tej rozgłośni, a później przyczyniali się do jej rozwoju. W czasach, kiedy Kościół był zmuszony do milczenia i poddany niesprawiedliwym prześladowaniom Radio Wolna Europa służyła mu słowem i rzetelną informacją, stojąc na straży prawdy, wolności i godności człowieka - czytamy w liście.
Podkreślono w nim też, że jubileusz Radia Wolna Europa powinien stać się siłą i natchnieniem dla nowych inicjatyw i dalszej solidarnej współpracy dla dobra ojczyzny. (aka)