USA będą dostarczać broń Ukrainie. Oto warunki Trumpa

USA i UE osiągnęły porozumienie w sprawie dostaw broni dla Ukrainy – koszty poniesie Europa - zapowiedział w poniedziałek Donald Trump, który w Białym Domu spotkał się z szefem NATO Markiem Rutte. Prezydent USA powiedział również, ze Stany Zjednoczone nałożą 100 proc. sankcje na Rosję i jej partnerów handlowych, jeśli w ciągu 50 dni nie zostanie zawarte porozumienie w sprawie zakończenia wojny.

WASHINGTON, DC - JULY 14: U.S. President Donald Trump meets with NATO Secretary General Mark Rutte (L) in the Oval Office at the White House on July 14, 2025 in Washington, DC. Trump is meeting with Rutte a day after announcing that the U.S. will send Patriot air defense missiles to Ukraine to help it defend against Russia's intensifying aerial attacks. (Photo by Kevin Dietsch/Getty Images)USA będą dostarczać broń Ukrainie. Oto warunki Trumpa
Źródło zdjęć: © GETTY | Kevin Dietsch
Mateusz Czmiel

Prezydent USA zapowiedział, że wyśle "najnowocześniejszą broń" do NATO, które następnie przekaże ją Ukrainie.

– Dziś zawarliśmy umowę, zgodnie z którą będziemy wysyłać im broń, a oni za nią zapłacą – powiedział. Trump podkreślił, że to członkowie NATO, a nie amerykańscy podatnicy, pokryją koszty uzbrojenia.

– To miliardy dolarów w sprzęcie wojskowym, który zostanie zakupiony od Stanów Zjednoczonych, trafi do NATO, a stamtąd szybko na pole walki.

Trump dodał, że wojna "musi się skończyć". Oświadczył, że USA wprowadzą wtórne cła, które mogą sięgnąć 100 proc., jeśli w ciągu 50 dni nie zostanie zawarte porozumienie pokojowe z Ukrainą.

Trump: jestem rozczarowany Putinem

Jestem rozczarowany prezydentem Rosji Władimirem Putinem, bo myślałem, że zawrzemy porozumienie dwa miesiące temu, ale wygląda na to, że do tego nie doszło. W związku z tym wprowadzimy wtórne taryfy, jeśli nie dojdzie do porozumienia w ciągu 50 dni. I będą one na poziomie 100 proc. – powiedział Trump.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rozbił się tuż po wystartowaniu. Nagrania wraku samolotu

To wszystko puste gadanie (ze strony Putina – przyp. red.), a potem rakiety lecą na Kijów – powiedział Trump, zgadzając się ze słowami szefa NATO, że Rosja bezsensownie bombarduje ludność cywilną.

"Najnowocześniejsza broń" trafi do Ukrainy

Jednocześnie Rutte zaznaczył, że na miejscu kremlowskiego dyktatora, "słysząc, co Trump planuje w ciągu tych 50 dni", pomyślałby o tym, żeby usiąść do stołu negocjacyjnego. - Dla Ukrainy to świetna wiadomość - dodał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Trump: to szansa na pokój

Zapowiedział też, że baterie rakiet Patriot zostaną wysłane "w ciągu kilku dni" i "wkrótce zaczną docierać" do Ukrainy.

Donald Trump stwierdził, że handel jest "świetnym narzędziem do kończenia wojen", odnosząc się do ogłoszonego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy i jednoczesnej groźby podniesienia sankcji wobec Rosji.

– To szansa na pokój – powiedział prezydent USA.

Zaznaczył, że sądził, iż udało się osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie "jakieś cztery razy", ale "nadal o tym rozmawiamy".

– Myślałem, że dawno powinniśmy byli zawrzeć umowę, ale to po prostu trwa i trwa – dodał.

Trump obarczył winą za wojnę swojego poprzednika, Joe Bidena, określając konflikt mianem "wojny Bidena".

Powiedział też, że "często rozmawia" z Władimirem Putinem i stwierdził, że rosyjski przywódca "wie, czym jest uczciwe porozumienie".

Trump wyraził frustrację, mówiąc, że po rozmowach telefonicznych z Putinem miał poczucie, że były one "miłe", ale potem "lecą rakiety na Kijów lub inne miasto – i tak dzieje się trzy, cztery razy".

Wybrane dla Ciebie
Axios o spotkaniu Trump-Zełenski. "Nikt nie krzyczał, ale było ciężko"
Axios o spotkaniu Trump-Zełenski. "Nikt nie krzyczał, ale było ciężko"
Prognoza IMGW na zimę. Czeka nas "zima stulecia"?
Prognoza IMGW na zimę. Czeka nas "zima stulecia"?
Alkohol na stacjach benzynowych? "Kupuje go tam 70 proc. uzależnionych"
Alkohol na stacjach benzynowych? "Kupuje go tam 70 proc. uzależnionych"
Zniknął obraz Picassa. Zaginął podczas transportu
Zniknął obraz Picassa. Zaginął podczas transportu
Rostów nad Donem: 15 ukraińskich jeńców skazanych na kolonię karną
Rostów nad Donem: 15 ukraińskich jeńców skazanych na kolonię karną
Tylko Zełenski wyszedł do dziennikarzy. Oto co napisał Trump
Tylko Zełenski wyszedł do dziennikarzy. Oto co napisał Trump
"Bolesne punkty" Rosji. Zełenski przybył do USA z mapami
"Bolesne punkty" Rosji. Zełenski przybył do USA z mapami
Wyniki Lotto 17.10.2025 – losowania Eurojackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 17.10.2025 – losowania Eurojackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Po rozmowach Trumpa z Zełenskim w Białym Domu. Kijów bez broni z USA
Po rozmowach Trumpa z Zełenskim w Białym Domu. Kijów bez broni z USA
Hamas gotowy na wieloletni rozejm. Z broni jednak nie zrezygnuje
Hamas gotowy na wieloletni rozejm. Z broni jednak nie zrezygnuje
Sikorski odpowiada Węgrom. "To się nazywa samoobrona"
Sikorski odpowiada Węgrom. "To się nazywa samoobrona"
Nawrocki ujawni majątek. "Nie ma nic do ukrycia"
Nawrocki ujawni majątek. "Nie ma nic do ukrycia"
Wyłączono komentarze
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli. Dlatego, w poczuciu odpowiedzialności za ochronę przed dezinformacją, zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja serwisu Wiadomości