Trwa ładowanie...
dmcemzz

5 budynków ze Śląska nominowanych do architektonicznej nagrody Miesa van der Rohe

O jedną z najważniejszych nagród we współczesnej architekturze rywalizować będzie 18 polskich projektów, wśród nich m.in. budynek NOSPR, nowa siedziba Muzeum Śląskiego i tereny rekreacyjne na Paprocanach.

Share
dmcemzz

Nagroda im. Miesa van der Rohe to jedna z najbardziej prestiżowych nagród we współczesnej architekturze. Od 1987 roku przyznawana jest co dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie. Do tegorocznej edycji nominowanych zostało 421 obiektów z 36 różnych krajów.

Z Polski rywalizować o nagrodę będzie osiemnaście brył. Ze Śląska wytypowanych zostało pięć: Living-garden House w Katowicach, zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), centrum kultury i ogród różańcowy przy kościele św. Jacka w Bytomiu a także nowa siedziba Muzeum Śląskiego.

Nagroda składa się z rzeźby nawiązującej kształtem do pawilonu oraz 50 000 euro. W poprzednich latach nagrodzone zostały m.in. Opera w Oslo, Neus Museum w Berlinie a także Budynek Harpa – sala koncertowa i centrum konferencyjne w Reykjaviku w Islandii.

dmcemzz

Podziel się opinią

Share
dmcemzz
dmcemzz
Więcej tematów