5,5 miliona oczyściło się z grzechów w w nurcie Gangesu
Co najmniej 5,5 miliona hinduistów dokonało rytualnej, oczyszczającej z grzechów kąpieli w nurcie Gangesu.
19.01.2007 09:54
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/rytualne-kapiele-w-swietym-gangesie-6038715849712769g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/rytualne-kapiele-w-swietym-gangesie-6038715849712769g )
Rytualne kąpiele w Gangesie
Władze Allahabadu (odpowiedzialne za organizację trwającego sześć tygodni hinduistycznego święta "Ardh Kumbh Mela" - Połowy Dzbana), spodziewają się, że w ciągu dnia w nurcie rzeki zanurzy się ponad 10 milionów wiernych.
Odbywające się co sześć lat to największe na świecie zgromadzenie religijne rozpoczęło się 3 stycznia i ma trwać do 16 lutego. Zdaniem astrologów jednak 19 stycznia - dzień księżyca w nowiu "Mauni Amavasya" - to najważniejszy i najpomyślniejszy dla wiernych dzień pielgrzymki, w której uczestniczyć ma ponad 70 milionów hinduistów, zarówno z samych Indii, jak i z innych krajów.
Nad Gangesem na obszarze 80 km kwadratowych ustawiono 62 tysiące namiotów i 25 tys. toalet. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa ponad 20 tys. policjantów.
O świcie grupy nagich, posypanych popiołem sadhu - świętych mężów hinduizmu - i niesionych w srebrnych palankinach mnichów z głównych świątyń hinduistycznych w kraju poprowadziły tłumy ku rzece. Tego pomyślnego dla oczyszczenia z grzechów dnia najbardziej skuteczna według astrologów miała być kąpiel o godzinie 6.10 rano i w tym czasie mimo dotkliwego chłodu (3 stopnie Celsjusza), w Gangesie zanurzyło się ponad 5,5 miliona ludzi.
Ganges jest uważany przez hinduistów za świętą rzekę, będącą ucieleśnieniem bogini Gangi. Święto Dzbana odbywa się co trzy lata na zmianę w Allahabadzie, Nasiku, Udźdźajnie i Hardwarze, czterech miejscach, gdzie według wierzeń hinduistów jedno z bóstw rozlało z dzbana kilka kropli nektaru nieśmiertelności. Co sześć lat przypada Święto Połowy Dzbana. Jednak za najważniejsze uchodzi "Maha Kumbh Mela" (Święto Wielkiego Dzbana), odbywające się co 12 lat także w Allahabadzie, gdzie nektar zmieszał się z wodami świętych rzek, nadając im moc oczyszczenia z wszystkich grzechów.