Polska250 maturzystów nie mogło napisać egzaminu z polskiego

250 maturzystów nie mogło napisać egzaminu z polskiego

250 tegorocznych maturzystów nie mogło z przyczyn zdrowotnych lub losowych przystąpić w ubiegłym tygodniu do pisemnego egzaminu z języka polskiego, a 180 do egzaminu z języka angielskiego - poinformował p.o. dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) Marek Legutko. Jak zaznaczył nie są to jeszcze dane ostateczne.

11.05.2006 | aktual.: 11.05.2006 18:51

Dodał, że liczba maturzystów, którzy 4 i 5 maja nie mogli przystąpić do egzaminów, jest niewielka, zważywszy na to, że egzamin z polskiego zdawało ponad 420 tys. abiturientów z prawie 6,5 tys. liceów i techników; egzamin z angielskiego zdawało zaś ponad 320 tys. osób, czyli 3/4 tegorocznych abiturientów.

Zgodnie z przepisami, maturzysta, który nie może lub nie mógł z przyczyn zdrowotnych lub losowych przystąpić do egzaminu w majowym terminie wyznaczonym przez CKE, powinien niezwłocznie złożyć w swojej szkole podanie o umożliwienie zdawania egzaminu w dodatkowym czerwcowym terminie.

Podania są przekazywane przez dyrektorów szkół do okręgowych komisji egzaminacyjnych, te zaś dane dotyczące abiturientów, którzy nie mogli przystąpić do egzaminu, przekazują do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Na podstawie tych danych CKE planuje dodatkową czerwcową sesję maturalną.

Im wcześniej maturzysta złoży podanie, tym lepiej - powiedział Legutko. Dodał, że w podaniu powinno znaleźć się też wyjaśnienie dlaczego maturzysta nie może lub nie mógł przystąpić do egzaminu.

Mamy do czynienia z przepisami, ale interpretują je ludzie. Na pewno nikt nie postępuje w sposób biurokratyczno-bezduszny, zwłaszcza gdy komuś dzieje się krzywda i nieszczęście - powiedział Legutko, pytany o sytuację, gdy maturzysta nie może sam niezwłocznie złożyć podania, gdyż na przykład leży nieprzytomny w szpitalu.

P.o. dyrektor CKE zaznaczył, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

Pytany, czy znane są mu przypadki odmówienia maturzyście zgody na zdawanie egzaminu w dodatkowym terminie, Legutko powiedział, że w zeszłym roku Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie (Legutko był wówczas jej dyrektorem) wszystkie podania rozpatrzyła pozytywnie.

Matury rozpoczęły się 4 maja (tego dnia był egzamin pisemny z języka polskiego), potrwają do 31 maja.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy). Muszą także zdać dwa obowiązkowe ustne egzaminy - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.

Zobacz także serwis: Maturzysta.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)