Polska25. rocznica powołania Naczelnego Sądu Administracyjnego

25. rocznica powołania Naczelnego Sądu Administracyjnego


Sądownictwo administracyjne to rówieśnik
polskiej transformacji, a Naczelny Sąd Administracyjny to jeden z
filarów praworządności - przypomniał prezydent
Aleksander Kwaśniewski podczas uroczystego spotkania z okazji 25-
lecia NSA na Zamku Królewskim w Warszawie.

25. rocznica powołania Naczelnego Sądu Administracyjnego
Źródło zdjęć: © PAP

Podczas uroczystości 25-lecia przywrócenia sądownictwa administracyjnego w Polsce prezydent odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski byłego prezesa NSA w latach 1982-92 prof. Adama Zielińskiego oraz sędziego NSA w stanie spoczynku prof. Janusza Borkowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego.

Polska docenia działania sądownictwa administracyjnego - 6 tys. 339 sędziów, którzy otrzymali nominacje w ostatnich 10 latach, jest nie tylko siłą wymiaru sprawiedliwości, ale siłą Polski jako państwa prawa - powiedział prezydent, żegnając się z sędziami w związku ze zbliżającym się końcem jego drugiej kadencji urzędowania.

Kwaśniewski przypomniał, że NSA sam musiał zapracować na swoją pozycję w państwie, bo zapisy konstytucyjne o nim znalazły się dopiero w obecnej konstytucji z 1997 roku. Trzeba rozumieć zmiany, ale trzeba też kontynuacji i tradycji. To jest wartość, którą należy szanować - powiedział. Polsce potrzeba mądrej działalności i NSA jest dobrym przykładem, jak można zmieniać siebie i Polskę - dodał.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił, że jako zwierzchnik służby cywilnej będzie się starał, aby polska administracja była sprawna, sprawiedliwa i uczciwa. Zaznaczył jednak, że nie może obiecać, że NSA będzie miał mniej pracy. Są rzeczy stałe i do nich należą błędy i spory pomiędzy obywatelami a administracją - powiedział premier.

Przypomniał, że zarówno ruch obywatelski "Solidarności", jak i "sądownictwo administracyjne, które służy obywatelom", powstały 25 lat temu. Dziękując kierownictwu NSA, premier gratulował "służby prawu i służby obywatelom poprzez prawo".

Prezes NSA prof. Janusz Trzciński podkreślił, że podstawowym zadaniem sądownictwa administracyjnego jest ochrona wolności i praw obywatela w jego relacjach z władzą administracyjną. Przypomniał historię NSA i to, jak w kolejnych latach i w związku ze zmianami w kraju sąd ten rozszerzał swoje kompetencje.

Trzciński podziękował wszystkim, którzy do rozwoju tego sądownictwa się przyczynili. Podkreślił szczególną rolę prof. Zielińskiego i jego następcy - prezesa NSA w latach 1992-2004 prof. Romana Hausera.

Naczelny Sąd Administracyjny został powołany w 1980 r. Orzeka w sprawach legalności decyzji administracyjnych. Obywatel, firma lub instytucja, którzy nie zgadzają się z decyzją urzędnika, mogą ją zaskarżyć do sądu administracyjnego. W postępowaniu przed sądem są równoprawnymi stronami.

Od 1 stycznia 2004 r. sądownictwo administracyjne stało się dwuinstancyjne - oprócz NSA działają sądy wojewódzkie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)