Polska24 marca - Niedziela Palmowa

24 marca - Niedziela Palmowa


Kurpiowskie palmy (PAP)
W tym roku Niedziela Palmowa obchodzona jest 24 marca. W Kościele katolickim kończy ona okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

24.03.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Uroczystość Niedzieli Palmowej obchodzona była już przez pierwszych chrześcijan w Jerozolimie, w rocznicę uroczystego wjazdu Chrystusa do tego miasta jako Mesjasza. Dlatego też Niedziela Palmowa jest obchodzona również jako święto Chrystusa Króla.

Uroczystości Niedzieli Palmowej związane są ze Zmartwychwstaniem Pańskim - punktem kulminacyjnym w całej historii zbawienia. Wielki Tydzień rozpoczyna się więc w atmosferze triumfu.

Wszyscy czterej ewangeliści pozostawili opis radosnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Zmierzając ku miastu od strony Góry Oliwnej, Jezus dosiadł osiołka, a tłum witający Syna Bożego rozścielał na drodze płaszcze i gałązki drzew. Spełniło się zatem starotestamentowe proroctwo Zachariasza, który zapowiadał: Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny - jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy..

Współczesne obrzędy Niedzieli Palmowej zaczynają się również od uroczystej procesji. Wierni przynoszą w tym dniu tzw. palmy - w Polsce są to najczęściej witki wierzbowe z baziami. W niektórych regionach przygotowuje się też okazałe, kilkumetrowe palmy, wykonane z gałązek przystrojonych ciasno ułożonymi suchymi kwiatami i różnobarwnymi wstążkami.

Obyczaj poświęcania palm wprowadzono do liturgii dopiero w XI w. Ceremonii tej dokonuje się zwykle tuż przed odczytaniem Ewangelii. Fragment, przeznaczony na Niedzielę Palmową - zwaną też w tradycji ludowej Niedzielą Kwietną - przedstawia co roku opis Męki Pańskiej, zaczerpnięty z Ewangelii wg św. Mateusza, Marka lub Łukasza. (mag, miz)

wielkiwielkanoctydzień
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)