Publicystyka20 lat Polski w NATO. Zapytaliśmy Polaków, co oni na to. "Jesteśmy bezpieczni"

20 lat Polski w NATO. Zapytaliśmy Polaków, co oni na to. "Jesteśmy bezpieczni"

Dokładnie 68 proc. badanych w panelu Ariadna nie wiedziało, że weszliśmy do NATO 20 lat temu. Ale, dopytani szczegółowo, w większości – aż 71 proc. – uważają że poprawiło to nasze bezpieczeństwo.

20 lat Polski w NATO. Zapytaliśmy Polaków, co oni na to. "Jesteśmy bezpieczni"
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Cezary Aszkiełowicz

10.03.2019 13:03

Czy według Ciebie Polska jest obecnie bezpieczna i nie zagraża jej żaden atak ze strony innego kraju? – zapytaliśmy na panelu Ariadna. 49 proc. badanych uważa, że tak, jesteśmy bezpieczni. Aż 29 proc. uważa odwrotnie. Aż 22 proc. nie wie, co o tym myśleć.

Obraz
© WP.PL | Ariadna

Co do jednego jesteśmy zgodni. Aż 71 proc. badanych Polaków uważa, że wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego poprawiło bezpieczeństwo kraju. Przeciwnego zdania jest tylko 7 proc. badanych.

Obraz
© WP.PL | Ariadna

Kto jest naszym największym sojusznikiem w ramach Paktu Północnoatlantyckiego? Oczywiście USA.

44 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu Ariadny dla WP, uznaje Stany Zjednoczone za najważniejszego partnera Polski w zakresie obronności. 60 proc. badanych jest zdania, że w razie ataku na nasz kraj Waszyngton przyszedłby z pomocą. Ale jedna piąta uważa inaczej – że na Amerykanów nie moglibyśmy liczyć.

Obraz
© WP.PL | Ariadna

Jeśli nie Amerykanie, to kto? Aż 15 proc. badanych jako największego sprzymierzeńca Polski w NATO uznało kraj, którego wskazanie jako sojusznika jeszcze 70, ba, jeszcze 35 lat temu nikomu nie mieściłoby się w głowie.

Tak, chodzi o Niemcy. Nasz zachodni sąsiad, niegdyś najgorszy wróg, dziś największy partner gospodarczy i partner w Unii Europejskiej okazuje się również – najwyższy czas, po 20 latach we wspólnym przymierzu obronnym – sojusznikiem. Przegonić USA jako najbardziej preferowane źródło wsparcia – to się raczej Berlinowi nie uda, jednak Bundeswehra ma jedną przewagę nad US Army – w razie ataku na Polskę jej pomoc przynajmniej teoretycznie może przyjść szybciej.

Obraz
© WP.PL | Ariadna

Polacy są zresztą realistami i w większości nie wierzą, że w Polsce może powstać "Fort Trump", czyli stała baza wojsk Stanów Zjednoczonych. Aż 47 proc. badanych uznaje prawdopodobieństwo budowy takiej placówki za niskie lub bardzo niskie, przeciwnego zdania jest 25 proc. W Fort Trump nie wierzy aż 62 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PO i 30 proc. badanych deklarujących się jako zwolennicy PiS. W zbiorze tych ostatnich wiara w Trumpa jest większa – 46 proc. liczy na to, że taka baza jednak powstanie.

Obraz
© WP.PL | Ariadna

Badanie pokazuje, że zdecydowana większość Polaków uznaje wejście do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego za wydarzenie, które wydatnie poprawiło bezpieczeństwo Polski. W 20. rocznicę akcesji warto przeczytać wywiad z Jerzym Buzkiem, wówczas premierem, który odsłonił kulisy polskiej walki o dołączenie do najpotężniejszego sojuszu obronnego świata.

Źródło artykułu:WP Opinie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)