Trwa ładowanie...
d3cxp2n

120 złotych za reprezentowanie więźnia w sądzie

Prawnicy, którzy reprezentują więźniów, otrzymają za swą pracę 120 złotych ryczałtu. Chodzi o sprawy dotyczące niedopełnienia warunków wykonywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że decyzja ministra o ustanowieniu ryczałtu wywołała sprzeciw adwokatów.

Share
d3cxp2n

Wynagrodzenie nie będzie zależało od wysokości odszkodowania czy zadośćuczynienia, które zostaną zasądzone więźniowi. Oznacza to, że adwokat dostanie tylko 120 złotych, nawet gdy wywalczy wysoką rekompensatę na przykład dla więźnia osadzonego w zbyt ciasnej celi.

Przeciwko rozporządzeniu protestują adwokaci. Uważają, że określona przez resort stawka jest całkowicie oderwana od realiów. Według nich nie pozwala nawet pokryć kosztów prowadzenia sprawy.

Adwokaci wykazują, że samo wydanie odpisu z KRS-u kosztuje 60 złotych. Do tego dochodzą także wizyty u klienta w więzieniu. Poza tym adwokat musi wynająć biuro, opłacić pracowników administracyjnych, składki, obligatoryjne ubezpieczenie OC.

d3cxp2n

Podziel się opinią

Share
d3cxp2n
d3cxp2n
Więcej tematów