12 stycznia początek "zimowych" starych matur
12 stycznia rozpoczynają się egzaminy
maturalne w sesji zimowej, zorganizowane według starych zasad. W
tym roku przystąpi do nich ponad 30 tys. osób. Większość to
absolwenci szkół dla dorosłych oraz osoby, które wiele lat temu
ukończyły szkołę średnią, lecz nie zdobyły matury.
Egzaminy w styczniu zdawać będą także uczniowie. W ostatnich latach liczba młodzieży zdających egzaminy zimą malała. Były województwa (m.in. dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie), w których w ogóle nie były organizowane egzaminy dla młodzieży, gdyż nie było tam szkół dziennych, w których nauka kończyła się zimą, czyli 2,5-letnich techników uzupełniających po zasadniczych szkołach zawodowych.
Wśród zimowych maturzystów są zarówno osoby, które zdają cały egzamin, jak i takie, które poprawiają jeden lub kilka przedmiotów.
"Od tego roku do zimowej matury mogą przystępować także ci, którym nie powiodło się podczas wiosennych matur. Wcześniej na poprawkę trzeba było czekać rok" - powiedziała wizytator Anna Szubińska z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Dodała, że znacznie zwiększyło to liczbę "zimowych" maturzystów. W zeszłym roku w Wielkopolsce egzamin dojrzałości w styczniu zdawało 850 osób, w tym roku chce do niego przystąpić ponad 2300 osób.
"Zdecydowana większość poprawiających maturę będzie zdawać z drugiego przedmiotu, głównie z matematyki" - powiedziała Anna Wesołowska, dyrektor Wydziału Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego Kuratorium Oświaty w Warszawie. Dorośli egzaminy zaczynają o godz. 15.30, młodzież o 9.00.
W pierwszym dniu wszyscy zdawać będą pisemnie język polski. W drugim muszą napisać pracę z wybranego przedmiotu: matematyki, historii, biologii, geografii, fizyki, chemii lub języka obcego. Od lat najwięcej abiturientów wybiera matematykę. W tym roku na ten właśnie przedmiot zdecydowało się aż 78% małopolskich maturzystów ze szkół dla młodzieży. Drugim najczęściej wybieranym przedmiotem jest historia.
Dużym powodzeniem cieszy się także wprowadzona w ubiegłym roku po raz pierwszy geografia. Zdaniem Wesołowskiej wybierający ten przedmiot nie do końca zdają sobie sprawę, jak wygląda egzamin z tego przedmiotu. Zgodnie z obiegową opinią, geografia to przedmiot, który na ustnej maturze w latach ubiegłych wybierały głównie osoby o niezbyt sprecyzowanych zainteresowaniach.
Kilka dni później, po ogłoszeniu wyników egzaminów pisemnych, rozpoczną się egzaminy ustne.