Trwa ładowanie...

10 mln zł dla dzielnic Katowic - mieszkańcy zdecydują jak je wydać

204 projekty zostały pozytywnie zakwalifikowane przez urzędników i spośród tylu będą wybierać mieszkańcy Katowic w ramach głosowania nad budżetem obywatelskim. Od 17 do 21 września to katowiczanie będą decydować, na co przeznaczyć 10 mln zł.

Share
10 mln zł dla dzielnic Katowic - mieszkańcy zdecydują jak je wydać
Źródło: Facebook.com/Wybieram-Katowice-na-stolice
d28a9e0

Budżet obywatelski w Katowicach powstał z inicjatywy społeczników, którzy wymogli jego stworzenie na urzędnikach. Mieszkańcy otrzymają w sumie do dyspozycji 10 mln zł. Kwotę tę podzielono na 22 dzielnice miasta: 4 mln zostały podzielone po równo na każdą z nich, zaś pozostałe 6 mln rozdysponowano proporcjonalnie do liczby mieszkańców. W ten sposób najwięcej do wydania jest w Ligocie i Panewnikach – ponad 800 tys., a najmniej w Zarzeczu – ponad 200 tys.

- Cieszymy się, że przynajmniej jeden wniosek w każdej dzielnicy został pozytywnie zweryfikowany - mówi w rozmowie z WP.PL Jakub Jarząbek, rzecznik urzędu miejskiego w Katowicach. - Możemy mówić o dużym sukcesie mieszkańców, stworzenie takiego wniosku nie jest wcale łatwe. Jak na pierwszy rok działania budżetu obywatelskiego w mieście poszło bardzo dobrze, na pewno nie ma się czego wstydzić. Katowice mogą być dumne, że mają aktywną społeczność – dodaje.

Urzędnicy i pracownicy miejskich jednostek organizacyjnych do końca wakacji zweryfikowali w sumie 326 wniosków złożonych w ramach budżetu obywatelskiego. Wszystkie propozycje trzeba było sprawdzić pod kątem formalnym, merytorycznym i technicznym. 122 wnioski zostały odrzucone.

d28a9e0

- Budżet obywatelski ma bardzo sztywne wymogi co do kosztu inwestycji czy własności terytorium jej przeprowadzenia. Niektóre wnioski zostały automatycznie zweryfikowane jako negatywne, bo nie spełniały wymogów budżetu, co nie oznacza, że są złe – tłumaczy Jarząbek. – Na pewno wnioski te są cennym źródłem informacji dla urzędu, będzie można je zrealizować w ramach innych programów czy inwestycji miejskich – dodaje rzecznik.

Do 15 września w każdej dzielnicy odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, podczas którego autorzy projektów będą mogli przekonać społeczność lokalną do swoich pomysłów.

Mieszkańcy Katowic, którzy ukończyli 16 lat, będą mogli głosować nad budżetem obywatelskim od 17 do 21 września. Projekty, które uzyskają największe poparcie ze strony mieszkańców miasta zostaną zrealizowane ze środków budżetu obywatelskiego. W sumie jest to aż 10 mln zł!

d28a9e0

Podziel się opinią

Share
d28a9e0
d28a9e0
Więcej tematów