Trwa ładowanie...
21-10-2011 06:00

Stoimy przed wielkim przewartościowaniem

"Jaki rozwój, jaka edukacja w XXI wieku? - wielkie przewartościowanie" to temat VI Kongresu Obywatelskiego. Debata będzie poszukiwaniem odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania. Jedno dotyczy „filozofii” rozwoju społeczno-gospodarczego, drugie odnosi się do edukacji i kompetencji, których potrzebujemy, aby móc ową „filozofię” rozwoju realizować. Organizatorem tegorocznego kongresu jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową . Obrady odbędą się 5 listopada 2011 w gmachu Politechniki Warszawskiej.

Stoimy przed wielkim przewartościowaniem
d67t2nc
d67t2nc

Jakie są nasze, Polaków, ambicje i preferencje?

Polska i Polacy stoją przed wielkim przewartościowaniem. Musimy zastanowić się, czy chcemy być solidnym międzynarodowym średniakiem, krajem na „trójkę z plusem”, zapracowanym podwykonawcą, który potrafi efektywnie wykonywać zlecenia płynące z krajów wysokorozwiniętych, konkurując z innymi kosztami produkcji? Czy też chcemy się wybić na podmiotowość rozwojową, budując stopniowo gospodarkę opartą na kreowaniu i integrowaniu różnych wartości, mając ambicje zaznaczania swej szczególności kulturowej?

Ważnym problemem staje się pytanie, czy chcemy nadal bazować na indywidualizmie i tolerować naszą słabość w myśleniu i działaniu zbiorowym, czy też dojrzeliśmy już do tego, by na poważnie zacząć uczyć się empatii, komunikacji międzyludzkiej, lojalności, zaufania, współpracy, współodpowiedzialności za innych?

To wszystko musi mieć solidne podstawy i tu kolejnym problemem do szybkiego rozwiązanie to edukacja. Czy chcemy, aby nasz system edukacji produkował dobrych, wykonawczych średniaków, obcinając skrzydła największym talentom, a jednocześnie nie podciągając słabszych? By kształtował kompetencje rozwiązywania testów, a nie problemów, by nagradzał konformizm, a nie odwagę ekspresji i osobowy samorozwój?

d67t2nc

Z kolei planując absorpcję środków UE w latach 2014-2020 nasze przewartościowanie polega na tym, czy postawimy znowu przede wszystkim na skuteczny, ekstensywny „przerób”, dzieląc cały „tort” na odrębne kawałki, by każdy mógł coś dostać, czy też postawimy na większą spójność i prorozwojową trwałość oddziaływania projektów, z uwzględnieniem specyficznie polskich – lokalnych, regionalnych i krajowych – czynników rozwoju?

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do udziału w VI Kongresie Obywatelskim – szczegółowy program i rejestracja on-line na stronie Polskiego Forum Obywatelskiego.

Jan Szomburg
Prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Organizator Kongresu Obywatelskiego

d67t2nc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d67t2nc
Więcej tematów